Dohady o možném vládci tíží obyvatele britského království zhruba posledních deset let. Královna Alžběta II. příští rok oslaví 85. narozeniny a s ohledem na dlouhověkost její matky, která zemřela ve věku 101 let, nikdo nepředpokládá, že by se situace okolo příštího krále měla vyřešit v nejbližší době.

Přesto všichni očekávají, kdy královna alespoň jen naznačí, kdo jím bude.

Podle nástupnického řádu by po své matce měl nastoupit princ Charles se svou chotí Camillou. Veřejnost ale čím dál více podporuje až generaci další - oblíbeného prince Williama a jeho snoubenku Kate.

Poslední průzkumy, které zveřejnila britská média minulý týden to jasně potvrzují. Přesně 64 procet dotazatelů se vyslovilo pro osmadvacetiletého královského vnuka.

Jedním z faktorů pro-Williamových nálad je i jeho dlouho očekávaná svatba s Kate Middletonovou, kterou pár oznámil minulý týden.

Dalším důvodem je věk prince Charlese. 14. listopadu oslavil již 62. narozeniny a až by usedal na trůn, mohlo by mu tak klidně být i něco k osmdesátce. A to si rychlá a moderní Británie nepřeje. Mnohem radši by byla, kdyby královská koruna připadla rovnou princi Williamovi, který by do monarchie přinesl "svěží vítr".

Posledním významným faktorem je přetrvávající odstup od Charlesovy manželky. Vévodkyně z Cornwallu je již druhou Charlesovou ženou. Navíc, dostala se na místo populární princezny Diany, která již před rozvodem připouštěla, že díky Camille jsou v manželství tři.

Sama Camilla dříve prohlašovala, že o titul královny nestojí a že pokud se její manžel stane králem, zůstane jen "princeznou manželkou". Mezi přáteli ale prý přiznává, že by ji titul královny velmi těšil, píše list The Daily Mail.

V nedávném rozhovoru s americkou stanicí NBC princ z Walesu vůbec poprvé od svatby v roce 2005 připustil, že by se to opravdu mohlo stát. "No, řekněme... uvidíme že? Ale mohlo by být," odpověděl na otázku moderátora Briana Williamse, zda Camilla bude královnou, Charles.

A podporu má Charles také u předsedy vlády Davida Camerona. Jak připomíná The Daily Telegraph, ten se o víkendu nechal slyšet, že je "velkým fanouškem Camilly".

"Myslím, že by ji naše země měla lépe poznat. Zjistila by, že je to velice vřelý člověk s velkým smyslem pro humor a obrovským srdcem," obhajoval vévodkyni z Cornwallu Cameron. Jak ale zároveń dodává, otázka nástupnictví je stále ještě předčasná. "Jsem přesvědčen, že se o tom bude ještě hodně debatovat a jednat," dodal.

Související