V blízkosti jihokorejského ostrova Jonpchjong, na který v úterý zaútočilo severokorejské dělostřelectvo, bylo znovu slyšet palbu z děl. Důstojník jihokorejského sboru náčelníků štábů, který si nepřál být jmenován, sdělil, že střelbu bylo slyšet z území Severní Koreje. Soul oznámil, že na území Jižní Koreje nedopadly žádné granáty.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany agentuře AFP řekl, že Severní Korea pravděpodobně provedla cvičnou dělostřeleckou palbu ve Žlutém moři.

Podle jihokorejské televize se těch několik obyvatel ostrova, kteří zde po úterním ostřelování ještě zůstali, uchýlilo do krytů. Detonace byly slyšet několikrát od 04:00 do 07:00 SEČ.

Jihokorejská armáda se spolu s americkými jednotkami chystá v neděli zahájit rozsáhlé vojenské cvičení. Severní Korea prohlásila, že Korejský poloostrov se kvůli tomu ocitá "na pokraji války".

Severokorejské a jihokorejské jednotky se v úterý vzájemně ostřelovaly dělostřeleckými granáty. Pchjongjang zaútočil na ostrov poblíž hranice mezi oběma státy, na kterém žije asi 1600 obyvatel a kde je rozmístěno 1000 jihokorejských vojáků. Jihokorejské jednotky palbu opětovaly a není jasné, zda způsobily materiální škody, nebo někoho zabily. Na jihokorejské straně si incident vyžádal čtyři mrtvé a asi 20 zraněných.

Po tomto incidentu byla přerušena potravinová pomoc, kterou Soul poskytuje Pchjongjangu. Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v Severní Koreji Marzuki Darusman dnes v Soulu prohlásil, že severokorejský režim nesmí být izolován, a vyzval k pokračování této pomoci. Darusmanovi nebyl vstup do Severní Koreje povolen.

Zpravodaj připomněl, že Jihokorejský červený kříž v září slíbil poslat na sever pomoc za několik milionů dolarů, včetně 5000 tun rýže. Vyjádřil rovněž politování nad tím, že byly přerušeny diskuse mezi Červenými kříži z jihu a severu o obnovení programu setkávání rodin rozdělených korejskou válkou.

Soul KLDR upozornil, že pokud znovu zaútočí, bude reagovat mnohem tvrději a že zreviduje svou dosud údajně příliš pasivní vojenskou politiku.

Aby byl tento úkol splněn, jmenoval v pátek jihokorejský prezident nového ministra obrany. Stal se jím jednašedesátiletý Kim Kwan-čin, bývalý náčelník generálního štábu armády, který je považován za zkušeného vojenského stratéga. Jeho úkolem bude zejména reagovat rychle a rozhodně na současnou krizovou situaci a obnovit důvěru lidu v armádu, uvedl prezidentský poradce Hong Sang-pjo.

Nový ministr by měl také dohlížet na výrazné posílení vojenských kapacit na jihokorejských ostrovech ve Žlutém moři západně od poloostrova, které přislíbil prezident I Mjong-bak.

Související