Čína je dlouhodobě považována za jediného spojence Kim Čong-ilova režimu. Po střelbě na jihokorejský ostrov Peking narozdíl od Spojených států či Ruska, které náhlý atak jednoznačně odsoudily, prohlásil, že by se obě strany měly snažit zachovat příměří.

Teď se Bílý dům snaží přesvědčit své čínské protějšky o tom, aby na KLDR zatlačili a zabránili tak dalším případným útokům na Jihokorejskou republiku.

"Očekáváme, že Čína k tomu, kdo je za současnou situaci a napětí zodpovědný, zaujme stejně jasný postoj jako my. To je něco, na čem nám skutečně záleží," řekl novinářům mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Američtí diplomaté prý budou i nadále jednat s čínskými úředníky ve Washingtonu i v Pekingu. Také ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová bude prý v nejbližších dnech o útoku telefonicky diskutovat se svým čínským protějškem.

Obyvatelé Jižní Koreje si zpočátku střelbu na ostrově příliš neuvědomovali. Ve stejný den ještě spokojeně večeřeli s přáteli v restauracích a severokorejské úterní napadení téměř vůbec neřešili.

Již od čtvrtka se ale začínají ozývat stále silnější hlasy proti pomalému postupu jihokorejské vlády. Také kvůli nim rezignoval tamější ministr obrany, na jehož post byl ale hned druhý den dosazen ministr nový - známý vojenský stratég Kim Kwan-čin.

Stovky lidí vyšly do ulic Soulu a dalších měst, aby "postrčily" svou vládu k akci. Demonstranti s transparenty s hesly jako například Zaútočte na Pchjongjang! pálili severokorejské vlajky a plakáty s Kim Čong-ilovou podobiznou.

Soul sice svému severnímu sousedovi pozastavil dodávky potravinové pomoci, válečnou odvetu ale neplánuje. Jak prohlásil mluvčí prezidenta I Mjong-baka, situace se bude řešit politickou cestou.

Chystané vojenské cvičení se Spojenými státy ve sporných vodách Žlutého moře ale Jižní Korea odvolat nechce. A to ani přes výhrůžky z Pchjongjangu, který to považuje za provokaci, která by mohla vyvolat válku.