Pětice Ghaňanů brutálně umučila starší ženu, která podle nich byla čarodějnicí. Trýznění dvaasedmdesátileté Amy Hemmahové završili upálením. O případu informoval v pátek zpravodajský server BBC, podle nějž případ vyvolal v této západoafrické zemi vlnu odporu.

Policie v souvislosti s úmrtím ženy zadržela tři ženy a dva muže. Všem je od 37 do 55 let. Stejně jako obávaní představitelé středověkých inkvizičních soudů považovali mučení za legitimní způsob, jak dosáhnout doznání obviněné ženy.

Poté, co se po těžkých fyzických mukách jejich oběť doznala k čarodějnictví, ji polili petrolejem a zapálili. Žena zemřela druhý den na následky zranění.

Vinu si nepřiznávají

Skupina tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu. Použili prý olej užívaný k rituálnímu pomazání, který se vznítil, když se z ženy snažili vyhnat "zlého ducha".

Podle BBC věří lidé v Ghaně pověrám o čarodějnicích bez ohledu na vzdělání. Fotky poranění, která žena utrpěla, však vyvolaly odpor a aktivisté za lidská práva a práva žen incident důrazně odsoudili.

 

 

Případy násilí na ženách nařčených z čarodějnictví se v zemi vyskytly i v minulosti. Vládní komise se při řešení problému obrátila na náboženské organizace a občanská sdružení

Související