Americká policie zadržela mladíka, který chtěl v Portlandu ve státu Oregon odpálit bombu při slavnostním rozsvěcení vánočního stromu. Američana somálského původu už policisté delší dobu sledovali a zajistili, že jím připravená nálož v autě nebyla funkční. Informovala o tom agentura AP.

Devatenáctiletý Mohamed Osman Mohamud podle policie zaparkoval dodávku s výbušninami v místě slavnosti v pátek večer místního času. Čtvrt hodiny před rozsvícením stromu se pokusil nálož dálkově odpálit pomocí mobilního telefonu. Telefonát však nespustil roznětku, jak Mohamud očekával, ale upozornil policisty.

Mladík byl zatčen bezprostředně po pokusu odpálit bombu. Zadržení se bránil, kopal do policistů a vykřikoval přitom Allahu akbar (bůh je velký).

Po zatčení byl Mohamud obviněn z pokusu použít zbraň hromadného ničení. Hrozí mu až doživotní vězení a pokuta do výše 250.000 dolarů (4,6 milionu korun). První soudní líčení s ním začne v pondělí.

Policisté sledovali Mohamuda asi rok. Upozornil na sebe e-mailovou korespondencí s radikály v Pákistánu, když se zajímal o možnosti podstoupit teroristický výcvik.

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) s Mohamudem poté navázali kontakt a vydávali se za islámské radikály. "Při schůzce Mohamud vysvětlil, že uvažoval o nějaké násilné formě džihádu (islámské svaté války) od svých 15 let," uvedla FBI.

Agenti se pokusili mladíka od provedení útoku odradit. Mimo jiné upozorňovali, že v místě, které si Mohamud pro odpálení výbušnin vybral, bude mnoho rodin s malými dětmi. Atentátník ale prohlásil, že usiluje právě o to, aby exploze nastala ve velkém davu lidí, kde budou celé rodiny. "Chci, aby každý, kdo bude na té události, skončil buď mrtvý, nebo zraněný," řekl údajně Mohamud agentům FBI.

Když zjistili agenti, že je Mohamud pevně rozhodnutý bombu v Portlandu odpálit, poskytli mu výbušniny s nefunkční roznětkou. "Zařízení bylo ve skutečnosti neškodné a veřejnost během operace vůbec nebyla v ohrožení," sdělilo státní zastupitelství, které akci povolilo.

Policie nemá informace o tom, že by byl Mohamud nějak spojen s jinými Američany, kteří se v posledním roce pokusili o teroristický útok na území USA.

Počátkem května se atentátník pákistánského původu Faisal Shahzad pokusil odpálit nálož na newyorském Times Square, jeho bomba v autě ale selhala. Shahzad byl počátkem října odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

Další Američan pákistánského původu Farooque Ahmed byl zadržen koncem října. Podle FBI připravoval útoky ve stanicích washingtonského metra, provést je údajně chtěl v příštím roce.

Související