Švýcarská referenda

Častá referenda tvoří ve Švýcarsku důležitou součást tamní tradiční přímé demokracie.

Typy referend: na federální, kantonální a místní úrovni.

Voličská účast se v posledních letech pohybuje kolem 40 procent, ačkoliv kontroverznější témata přitáhnou obvykle mnohem více voličů.

Povinná referenda se vztahují na všechny dodatky k ústavě a na členství ve významných mezinárodních organizacích. K přijetí daných témat je nutný dvojitý souhlas - většiny odevzdaných hlasů i většiny kantonů.

Takzvaná "dobrovolná referenda" se pořádají ke schválení federálních zákonů a určitých druhů mezinárodních smluv, pokud žádost o jejich uspořádání podepíše víc jak 50 tisíc lidí nebo osm kantonů v čase do 100 dnů od zveřejnění daného tématu.

Švýcaři v nedělním referendu podpořili rázné a automatické vyhoštění cizinců, kteří se dopustili závažných trestných činů. Vyjadřovali se souběžně ke dvěma na sobě nezávislým návrhům, více jich podpořilo přísnější z nich.

Stalo se tak prakticky rok po referendu zakazujícím výstavbu minaretů u mešit ve Švýcarsku a dá se očekávat, že i toto citlivé rozhodnutí vyvolá ve Švýcarsku i zahraničí ještě živé debaty.

Podle konečných výsledků se pro přísnější a mezinárodně sporný návrh vyslovilo 52,9 procenta hlasujících a 47,1 procenta jej odmítlo, napsala agentura AFP. V dalším plebiscitu naopak hlasující odmítli zvýšení daní pro osoby s velmi vysokým příjmem.

Mírnější vládní podobu opatření proti přistěhovalcům, o níž se hlasovalo souběžně, odmítlo 54,2 procenta voličů, pro bylo 45,8 procenta. Tento návrh získal většinovou podporu jen v šesti frankofonních kantonech. Ve zbývajících 20 kantonech švýcarské konfederace liberálnější návrh neuspěl. Odmítly ho nejen německojazyčné, ale i italskojazyčné regiony, které vesměs výrazně podpořily přísnější návrh.

Přísnější varianta zákona o vyhošťování, kterou představila populistická Švýcarská lidová strana (SVP), předpokládá automatické vyhoštění každého cizince, kterého švýcarský soud uzná vinným z úmyslného zabití, znásilnění, loupeže, obchodu s lidmi nebo drogami, vloupání a ze zneužití sociální pomoci. Mírnější varianta podporovaná centristickými vládními stranami navrhovala, že by se o vyhoštění rozhodlo individuálně pro každý případ na základě výše trestu, ne podle kvalifikace trestných činů.

Novinka: Automatické vyhoštění

Vypovídání imigrantů za porušení zákona umožňují za určitých podmínek již současné švýcarské zákony. Schválený návrh SVP však jde dále tím, že odebrání práva pobytu následuje u odsouzených za jmenované delikty automaticky, aniž by se brala na zřetel reálná závažnost těchto deliktů pro společnost.

Odpůrci například poukazovali na to, že přísnější návrh staví delikty jako vraždu, ozbrojené přepadení, znásilnění či únos na stejnou úroveň jako "zneužití sociální pomoci", protože i to má být důvodem k vysídlení.

Bulvární deník Blick kritizoval nedávno švýcarské politické elity, že vytrvale nechtěly brát problémy s imigranty vážně. V posledních desetiletích se do země přistěhovalo mnoho lidí, "jejichž kulturní kořeny se zásadně liší od středoevropských". Mezi obyvatelstvem to vyvolalo vření, avšak pouze SVP se tématu chytila a položila správné otázky, míní list.

Renomovaný deník Neue Zürcher Zeitung v nedělním komentáři na webu uvádí, že SVP použila osvědčeného receptu - slíbila více bezpečnosti a svého druhu kontrolu nad nepřizpůsobivými cizinci.

"S důsledně právním zacházením s cizinci a ostatně s celým přistěhovalectvím jako komplexním společenským fenoménem se většina Švýcarů ještě nevyrovnala," konstatuje deník.

Čekání na zákon

Odborníci předpokládají, že prosazení návrhu schváleného referendem do formy zákona může trvat až pět let, protože vítězná SVP nejeví zatím žádnou ochotu ke kompromisnějším formulacím. Poukazují i na to, že opatření mohou právně narazit na dohody o volném pohybu osob s Evropskou unií. Výhrady vyjadřují ve Švýcarsku také církve.

Šéf rakouské populistické strany Svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache výsledek švýcarského referenda uvítal. "Švýcaři nám znovu předvedli, že to jde," řekl podle agentury APA. Připomněl obdobné loňské hlasování o minaretech a zdůraznil, že "Švýcarům je třeba k jejich odvaze jen gratulovat".