Při dvou explozích hlášených v pondělí z Teheránu zahynul univerzitní profesor, který vyučoval jadernou fyziku. Nálož vybuchla v jeho autě a také ve voze dalšího jaderného fyzika.

Mrtvý je podle rozhlasu Madžíd Šahríarí, zraněný jeho kolega Ferejdún Abbásí a manželky obou mužů.

Na okna automobilů, jimiž oba jeli ráno na univerzitu, přilepili útočníci z jedoucích motocyklů bomby. Státní televize oba útoky okamžitě připsala Izraeli. Atentátníkům se podařilo ujet.

Výzkum pro ministerstvo obrany

Šahríarí byl podle oficiální íránské agentury IRNA členem katedry jaderného inženýrství na univerzitě Šahída Beheštího. Abbásí má doktorát z jaderné fyziky a podílí se na výzkumu pro ministerstvo obrany. Je považován za jednoho z největších íránských specialistů na laserovou technologii a oddělování jaderných izotopů. Jeho zranění jsou vážná.

Abbásí byl dlouho členem elitních revolučních gard, které byly oporou islámské revoluce a dodnes jsou pilířem konzervativního režimu. Některé íránské sdělovací prostředky oznámily, že Abbásí po převozu do nemocnice zemřel, ale IRNA tvrdí, že je Abbásího stav stabilizován.

Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí po atentátech doporučil nepřátelům Íránu, aby "si nezahrávali s ohněm". Teherán většinou za nepřátele označuje USA a Izrael.

O Šahríarím Sálehí prohlásil, že to byl jeho žák. "Vedl jeden z nejvýznamnějších projektů Íránské organizace pro jadernou energii. Nepřátelé zničili jeden z našich nejvzácnějších květů. Slibuji, že národu dodám (jako náhradu) množství jiných Šahríaríů," řekl Sálehí a slíbil urychlení íránského jaderného programu.

Už třetí atentát

V nedávné minulosti byli zavražděni dva íránští jaderní experti a Teherán útoky na ně vysvětlil jako součást západního spiknutí proti íránskému jadernému programu. V lednu zahynul při pumovém atentátu v Teheránu profesor fyziky Masúd Mohammadí. Bomba připevněná k motocyklu zaparkovaném poblíž jeho auta, vybuchla, když chtěl Mohammadí odjet ráno do práce. V roce 2007 zemřel jaderný vědec Ardešír Hosejnpúr. Byl údajně otráven plynem a íránské sdělovací prostředky o vraždě informovaly až týden po jeho smrti.

Íránský jaderný program je příčinou dlouholetého mezinárodního diplomatického sporu. Írán trvá na tom, že mu jde výhradně o mírové využití jádra, což ale mezinárodní inspekce jeho provozů zatím bezvýhradně nepotvrdily.

Související