Jako nelidský zločin komentoval severokorejský útok z minulého týdne prezident Jihokorejské republiky I Mjong-bak. V případě dalších útoků prý už nebude otálet a zahájí odvetnou akci.

Již v úterý měly na ostřelovaném ostrově Jonpchjong zaznít další střelba. Jak médiím prozradil nejmenovaný důstojník jihokorejské armády, děla budou sice mířit na moře, obyvatelé by se ale měli i přesto schovat do bunkrů.

Tuto informaci ale o několik hodin později vyvrátil další člen generálního štábu s tím, že oznámení proběhlo bez souhlasu velení. To prý o akci přemýšlelo, nakonec ji ale odvolává. Zdůraznil také, že cvičení nemělo nic společného s útokem KLDR za hranice.

Mezitím co jihokorejské a americké námořní jednotky křižují vody Žlutého moře poblíž sporných hranic s KLDR, kde zahájily společné cvičení, prezident I Mjong-bak ve svém pondělním projevu uvedl, že na další provokaci ze strany Pchjongjangu bude Soul reagovat nemilosrdným útokem.

Nevěří prý příliš také, že by Severní Korea sama ze své vůle zastavila jaderný program, píše server The Globe and Mail.

KLDR, Korea, armáda, vojáciJednotky KLDR na ostrov Jonpchjong zaútočily 23. listopadu. "Jih zaútočil první," vysvětloval po vlně kritiky Pchjongjang. Jižní Korea ale odmítla sebemenší podíl a trvala na tom, že akci spustil její severní soused. A palbu vzápětí opětovala.

K odsouzení severokorejských útoků se po spojených státech a Rusku připojily i další země. Čína, jediný spojenec KLDR, vyzvala obě strany k zachování příměří.

Na mezinárodní nátlak ale v neděli vyzvala ke svolání šestistranných krizových rozhovorů na začátek prosince do Pekingu. Tam by o celé situaci, kterou média popisují jako možný začátek války, mělo kromě Číny jednat také Rusko, Japonsko, Spojené státy a obě Koreje.

Severní Korea neuznává námořní hranice stanovené OSN po ukončení korejské války v roce 1953. Vody kolem ostrova Jonpchjong, který leží jen 11 kilometrů od jejích břehů, tak stále považuje za své legitimní území.