Přívaly sněhu a teploty pod nulou si ve středu vynutily uzavření čtyř evropských letišť včetně londýnského Gatwicku, jednoho z největších ve Velké Británii. Dalšími jsou skotský Edinburgh, Lyon-Bron ve Francii a ženevské letiště, které je druhé největší ve Švýcarsku.

V Německu byla omezena nejvyšší povolená rychlost vlaků ICE, které tak jezdí se zpožděním, stejně jako vlaky regionální. V Polsku v noci bylo naměřeno až minus 26 stupňů Celsia.

Další sněžení

Na postižených letištích se horečně snaží zbavit ranveje bílého příkrovu čety údržbářů. Předpovědi počasí však pro ně příznivé nejsou. Například švýcarská meteorologická agentura Meteosuisse během dneška očekává další sněhové srážky, které přináší brázda nízkého tlaku, která má střed nad západní Evropou a posouvá se pomalu na východ.

Ranveje v Gatwicku mají zůstat uzavřeny nejméně do čtvrtečních 07:00 SEČ. Několik letů bylo zrušeno také na menším londýnském letišti City. S velkým zpožděním se podle agentury DPA létá z Berlína-Tegelu a z letišť na severu Španělska.

Kvůli větru byla ráno dočasně uzavřena jedna ze vzletových drah ve Frankfurtu nad Mohanem, zrušeno bylo nejméně 40 letů. Podle DPA však jde hlavně o dozvuky předchozích dní, kdy byly zrušeny stovky letů. Cestující se musí připravit na zpoždění.

Jen s obtížemi jsou sjízdné některé britské dálnice a motoristé jsou nabádáni, aby vyjížděli jen v nejnutnějších případech. Zpoždění nabírají i vlaky včetně těch, které spojují Londýn s kontinentální Evropou.

Podle DPA jezdí kvůli sněhu a mrazu vlaky se zpožděním v celém Německu. Ojediněle jsou vlakové spoje rušeny zcela. Dálkové vlaky jezdí z bezpečnostních důvodů maximální rychlostí 200 kilometrů za hodinu, a nikoli 250 nebo 300 kilometrů za hodinu, jak je na některých tratích obvyklé. Sněhu prý nejvíc napadlo v jižním Německu.

Polsko po přívalech sněhu ze začátku týdne trápí hlavně třeskuté mrazy. Největší zima byla v noci na dnešek v Bialystoku na severovýchodě země, kde teploměry ukázaly minus 26 stupňů Celsia, u země teplota klesla dokonce k minus 33 stupňům. Do Polska míří od jihu další sněžení, čekají se proto znovu problémy v dopravě.

Související