Jaké kauzy na nového prokurátora čekají?

Případ zbité Hedvigy Malinové

Zmlátili ji dva mladíci kvůli maďarštině. Na blůzku jí napsali Maďaři za Dunaj

Vražda studenta Daniela Tupého

Před pěti lety ho zřejmě extrémisté zabili v sadu Janka Krále v Bratislavě. Vyšetřování zatím nedotáhl ani speciální vyšetřovací tým.

Vražda advokáta Ernesta Valka

Známý obhájce a expředseda Ústavního soudu ČSFR byl zastřelen ve své vile v Limbachu. Policie podrobnosti z vyšetřování nezveřejňuje.

Financování politických stran SDKU i Smeru

Kdo financuje slovenské politické strany?

O post generálního prokurátora se uchází její dosavadní šéf Dobroslav Trnka a koalicí nominovaný prokurátor Jozef Čentéš. Šéf opozičního Směru Robert Fico oznámil, že podává stížnost na Ústavní soud.

A kvůli volbě málem padla vláda. Koalice Trnku striktně odmítá, ale SDKU nad novým jménem váhala tak dlouho, že jedno hlasování zatím už proběhlo.

Dva z poslanců SDKU, bez dohody ve straně a s ostatními koaličními partnery, navrhli vlastního kandidáta. Šokem bylo, že jeden z nich chtěl, aby Dobroslav Trnka ve funkci zůstal.

Premiérka Radičová se tak naštvala, že dala svým blízkým ultimátum. Naznačila, že pokud by parlamentem prošel Trnka složí funkci. "Je to pro mě tak principiální, že budu zvažovat své další působení," odpověděla na otázku zda by kvůli Trnkovi skutečně demisi podala.

Koalice Trnkovi vyčítá celou řadu sporných rozhodnutí. Ať už se týkala různých kauz, jako například zastavení trestního stíhání privatizérů z dob vládnutí Vladimíra Mečiara, nebo přístupu k případu zbité Hedvigy Malinové, až po sporné obsazování postů na prokuratuře.

"Generální prokuratura potřebuje skutečně čerstvou krev, nasazení a energii," prohlásila Radičová.

Kvůli generálnímu prokurátorovi se chtěl údajně "skamarádit" s Mikulášem Dzurindou i expremiér Robert Fico. Alespoň to současný šéf diplomacie naznačil. Fico mu prý telefonoval, ale on se s ním o tomto tématu odmítl bavit. Fico nakonec nenápadně podotkl, že kdyby bylo alespoň trochu politické vůle mohl by být generálním prokurátorem sám.

"S nadsázkou se dá říct, že kdyby jen trochu uvažovali, tak se mně mohli dávno tímto způsobem zbavit," řekl v jedné televizní diskusi. Někteří představitelé opozice to označili za hodně špatný vtip. Béla Bugár (Most-Híd) dokonce řekl, že vzhledem k některým Ficovým krokům by udělali "capa zahradníkem."

Po několika týdnech slovního ping pongu se koaliční strany nakonec shodly, že kandidátem na prvního muže prokuratury bude třiačtyřicetiletý Jozef Čentéš. Na Generální prokuratuře pracuje několik let jako zástupce ředitele trestního odboru. Prokurátorem je od roku 1992 s výjimkou dvou let, kdy pracoval jako právní expert v bankovním sektoru. Zabývá se problematikou drog a organizovaného zločinu.

Bude volba zpochybněna?

O Čentéšovi si odborná veřejnost myslí, že je dobrým kandidátem. Provází ho pověst uznávaného odborníka, který nepodléhá politickým tlakům. Spokojeni jsou i koaliční partneři. "Pan Čentéš je zkušený člověk a otevřený změně," prohlásila ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanská (SDKU).

Čentéš je přijatelným kandidátem i pro některé poslance opozice s výjimkou SNS. Ján Slota se obává, jestli prokuraturu nepovede nějaký "Maďar".

Samotný kandidát Čentéš slibuje velké změny. Chce mimo jiné zrušit vojenskou prokuraturu a posílit vytížené prokuratury. Míní zavést etický kodex prokurátora. Hodnotit práci svého protikandidáta Trnky odmítá.

Opozice oznámila, že volbu napadne u Ústavního soudu. Stížnost podal Směr, který kritizuje, že si poslanci koaliční SaS fotili v listopadu během prvního pokusu při tajné volbě hlasování do mobilů, aby je nikdo nepodezíral, že dali hlas Trnkovi. "Je to porušení práva na svobodnou volbu," prohlásil Robert Fico s tím, že má signály, že to poslanci SaS míní udělat znovu. Směr v takovém případě volbu napadne.