Od ostřelování jihokorejského ostrova armádou KLDR utekl více než týden. Situace na Korejském poloostrově je ale stále napjatá. Režim Kim Čong-ila hrozí dalšími útoky a Soul chce na případné útoky reagovat bombardováním severního souseda.

Před "bezprostřední hrozbou" nové střelby severokorejské armády varovaly již Spojené státy s odvoláním na své zdroje. Zároveň také upozornily, že stalinistický stát provokacemi ohrožuje region i celý svět.

Bývalému jihokorejskému ministrovi obrany byla vládou i veřejností vyčítána pomalá reakce na útok na ostrov Jonpchjong. Ve spojení s jarním potopením korvety torpédem KLDR, to byla tak pomyslná poslední kapka, která ho donutila k rezignaci.

Do ministerského křesla tak o pár dní později usedl Kim Kwan-džin, respektovaný vojenský stratég a bývalý náčelník generálního štábu ozbrojených sil. A již týden od jmenování vzkazuje na sever: "Pokud dojde k dalším provokacím, rozhodně nasadíme letectvo k bombardování Severní Koreje!"

Soul podle něj uplatní své právo na sebeobranu a "tvrdě potrestá agresora, dokud zdroj nepřátelství nebude zlikvidován".

Možnost vypuknutí skutečné války ale ministr považuje za nepravděpodobnou. Ve spolupráci se Spojenými státy jihokorejci "pozorně sledují jakékoli známky možné provokace" a snaží se je eliminovat.

Severokorejské dělostřelecké ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong si minulý týden vyžádalo dva mrtvé. Vláda v Soulu uvedla, že na severokorejskou palbu neodpověděla nálety, protože chtěla předejít eskalaci konfliktu. KLDR naopak tvrdí, že původcem konfliktu byly výstřely z jihu.

I přes nový konflikt jihokorejci neodvolali armádní cvičení, které za účasti Spojených států probíhá ve sporných vodách Žlutého moře. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová uvedla, že pokud propukne válečný konflikt, bude jednoznačně stát na straně svého jihokorejského spojence.

Nikdo z politiků si ale skutečnou válku nepřeje. Spojené státy volají po mírových jednáních, která by se měla v příštích dnech konat ve Washingtonu. Na americký nátlak se po několika dnech oficiálně vyslovila také Čína považovaná za jediného spojence Pchjongjangu. V Pekingu chce uspořádat šestistranné rozhovory, které by měly předejít případné válce.

V pásmu podél hranice už téměř 60 let obě země udržují nejpočetnější armádní jednotky na světě. Po válce z 50. let minulého století uzavřely pouze příměří, nikdy nepodepsaly mírovou smlouvu. Podle dostupných informací má severokorejská armáda přes 5000 raketometů namířených na jihokorejskou metropoli Soul, v níž i se satelitními městy žije na 25 milionů obyvatel.