Příbuzní obětí masakru v bratislavské čtvrti Devínska Nová Ves, kde zaútočil letos v srpnu střelec, se dočkali odškodného.

Slovenská vláda původně pozůstalým přiznala 830 eur (téměř 21 tisíc korun). Nakonec jim ale vypaltila jen 300 eur (asi 7500 korun), píše zpravodajský server sme.sk.

Důvodem prý bylo získání už jiných peněz - městská část jim vyplatila příspěvek na pohřeb, uvedla mluvčí ministerstva práce Slavomíra Selešová.

Střelec 30.srpna v bratislavském sídlištním bytě usmrtil pět členů jedné rodiny a před domem pak otce jedné z obětí. Při následné palbě mezi panelovými domy zabil zřejmě náhodně další ženu, která vyšla na balkon. Zbraň pak obrátil proti sobě.

Slovenský kabinet den po tragédii schválil odškodnění přímých příbuzných obětí tragédie a zraněných. Humanitární příspěvek měl činit maximálně 830 eur (téměř 20 600 korun).

Tři sta eur dostaly například sestra muže, kterého střelec zastřelil přímo v bytě jeho matky, i dcera ženy, kterou zabil, když vyšla na balkon. Podle Selešové byl příspěvek od městské části 500 eur (12 500 korun). Celkově tak suma pro pozůstalé činí 800 eur.

Server upozornil, že v případě dvanáctileté oběti stát odškodné vyplácet nemusel. Zastřelený hoch byl jedináček a vrah zabil oba jeho rodiče. Příspěvek stát přiznal jen přímým příbuzným obětí. Suma schválená státem nebyla vyplacena celá. Kabinet totiž 31. srpna pozůstalým přiznal ještě necelých 80 eur (asi dva tisíce korun) na náklady spojené s pohřbem.

Ze 13 zraněných podle webu o kompenzaci požádali tři. Muž, kterého střelec zranil z dálky na balkonu, dostal 500 eur (více než 12.500 korun). Vyšetřování tragédie podle serveru pokračuje, policie dosud neuzavřela motivy činu. Spekulovalo se, že důvodem byly sousedské spory.

Související