Stalo se to na posledním bruselském summitu šéfů vlád a států Evropské unie koncem října, který se kromě jiného zabýval přísnějšími rozpočtovými pravidly, případnými sankcemi pro státy eurozóny i pomocí Irsku.

Podle britského serveru Guardian se zde kancléřka Merkelová během večeře pro státníky ve čtvrtek 28. října dostala do ostré hádky s řeckým předsedou vlády George Papandreem.

Ten Merkelovou v souvislosti s její snahou revokovat Lisabonskou smlouvu obvinil, že se pokouší "nastolovat návrhy, které jsou nedemokratické".

Angela Merkelová v reakci na to nazlobeně odpověděla: "Tedy, jestli je tohle ten spolek, který kolem eura vzniká, pak by ho Německo mělo zřejmě opustit."

Mluvčí Merkelové na dotaz serveru britského listu v sobotu řekl, že tuto poznámku nebude komentovat. Dodal ovšem, že vyřčená hrozba nebyla myšlena vážně.

Podle něj kancléřka považuje společnou měnu za ústřední evropský projekt a německá vláda tak vůbec neuvažuje o tom, že by ho opustila. "Německo je euru zcela oddáno," uvedl Steffen Seibert.

Němcům se euro líbí stále méně

Media v té souvislosti připomínají, že výrok Merkelové padl v době, kdy se podle průzkumů veřejného mínění od evropské měny odvrací stále více Němců. Nejnovější průzkum říká, že si jich návrat k silné německé marce přeje téměř 60 procent obyvatel. Jen 32 procent Němců hodnotí zavedení eura kladně a 66 procent vyjádřilo obavy, že je současné krize evropské měny připraví o úspory.

Tři čtvrtiny Němců přitom mají za to, že nikoliv politici, ale finanční trhy nakonec rozhodnou o tom, jak to s evropskou měnou dopadne.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru