Vlna mrazivého počasí neochromila jen střední Evropu, ale vybírá si svou daň i v ostatních zemích kontinentu. Mrazivé počasí komplikuje dopravu, hrozí lavinami a dokonce už několikrát vzalo i život.

Celkový počet obětí zimy letos dosáhl 22 od začátku prosince a 46 od začátku listopadu, oznámila agentura AP. Posledních 24 hodin tragickou bilanci ještě navýšilo, jelikož v Polsku zmrzlo devět lidí.

Vyhlídky v některých částech Evropy vypadají však optimisticky. Už o tomto víkendu například v jižních oblastech Velké Británie očekávají déšť a teploty až sedm stupňů nad nulou, což se projevilo v sobotu v Londýně, kde téměř zmizel sníh. I v dalších oblastech Anglie a Walesu má dosavadní sněžení vystřídat déšť.

To sebou však přináší zvýšené nebezpečí lavin, které hrozí zejména v Alpách.

Postižené oblasti? Doprava - letecká, železniční i silniční

V Británii v sobotu letiště hlásila zpoždění mnoha letů a železniční doprava fungovala nepravidelně a i ona s mnoha zpožděními. Francouzská správa leteckého provozu zase kvůli sněžení a náledí požádala letecké společnosti, aby v sobotu na pařížském letišti Roissy/Charles de Gaulle omezily provoz o pětinu. Opatření má skončit až večer.

V jižním Rakousku, v Korutanech, bylo v sobotu asi 800 domácností stále bez proudu a silniční dopravu místy komplikovaly stromy popadané pod tíhou sněhu. Další sněžení se v Rakousku a také v Německu čekají v neděli.

Ve francouzském departementu Horní Savojsko v sobotu úřady upozornily na velké nebezpečí lavin počínaje víkendem, a to v důsledku předpokládaného oteplení a nového sněžení. Podobné varování pro lyžaře a výletníky vydaly také skotské úřady.

Pod sněhem jsou i některé oblasti středního a severního Portugalska, kde je přerušen provoz na asi dvaceti silnicích.

Situace se negativně odráží i v Benátkách, kde zažívají znovu Vysokou vodu.V sobotu její hladina na náměstí svatého Marka dosáhla 136 centimetrů. Toho svérázným způsobem využil jeden muž, který V sobotu na jeden zátar náměstí přeplaval pod vodou, aby upozornil veřejnost na kampaň italského ministerstva zdravotnictví ve prospěch ochrany dětí před utonutím.

Související