Aféra Cablegate

Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Server WikiLeaks zveřejnil seznam objektů, které Američané z hlediska své bezpečnosti považují za "životně důležité". Soupis zahrnuje zařízení po celém světě, včetně ropovodů, továren nebo dopravních uzlů. Internetové stránky BBC seznam označily za pravděpodobně nejkontroverznější dokument, který WikiLeaks, zveřejňující americké důvěrné diplomatické depeše, dosud publikoval.

Soupis vznikl z popudu amerického ministerstva zahraničí, jež loni v únoru požádalo všechny své zahraniční mise, aby vytvořily seznam všech zařízení, jejichž ztráta by mohla mít kritický dopad na zdravotnictví, ekonomickou nebo národní bezpečnost Spojených států.

Ze zveřejněné depeše je patrné, že USA národní bezpečnost definují velmi široce. Vedle strategické infrastruktury, jako komunikačních center nebo ropovodů, které v podobném přehledu nepřekvapí, soupis také obsahuje třeba továrnu na výrobu protilátek proti hadímu jedu v Austrálii, kobaltový důl v Kongu nebo závod na výrobu inzulínu v Dánsku.

Význam některých zařízení je v dokumentu zvláště zdůrazněn. Například uzel plynovodů u sibiřského města Nadym je označen za "nejdůležitější plynové zařízení na světě". Z dalších zařízení USA do seznamu zařadily například satelitní komunikační uzly a ústí transatlantických podmořských kabelů v Británii, továrny společností BASF a Siemens v Německu a výrobny léčiv ve Francii nebo Švýcarsku.

Pokud jsou USA považovány za zemi, která vede válku proti globálnímu terorismu, pak seznam je celosvětovým adresářem klíčových zařízení, která jsou Spojenými státy označována za zásadní, píše BBC.

Britské noviny The Times pro svůj článek o seznamu použily nadpis "WikiLeaks zveřejnil seznam ´terčů pro terorismus´ proti USA". BBC se ptá, zda by seznam skutečně mohl takto posloužit, a zároveň upozorňuje, že depeše obsahuje pouze jednoduchý přehled. V mnoha případech je sice u zařízení uvedeno i město, ve kterém se nachází, ale ne konkrétní adresa. Seznam také neobsahuje žádné podrobnosti o bezpečnostních opatřeních, která dané zařízení chrání.

Podle BBC by ale seznam mohl vést k tomu, že případní útočníci budou napříště uvažovat o větším množství terčů, zvláště když jim USA přisuzují takový význam.

Zveřejnění seznamu již odsoudil bývalý britský ministr zahraničí Malcolm Rifkind. "Jde o další důkaz, že (WikiLeaks) je zpravidla nezodpovědný až zločinný. Toto je druh informací, které chtějí znát teroristé," prohlásil.