Na rozhodnutí vládní koalice zablokovat tajnou volbu generálního prokurátora reagoval i šéf nejsilnější opoziční strany, expremiér Robert Fico. Vyzval premiérku Ivetu Radičovou, aby spojila tajnou volbu generálního prokurátora s vyslovením důvěry vládě.

Fico prohlásil, že Slovensko je svědkem návratu k něčemu nevídanému. K totalitě absurdního rozměru, protože to, co navrhla koalice považuje za naprosto protiústavní krok.

Řekl, že ani jemu nejsou cizí různé politické hry, přiznal, že i z jeho strany byly někdy tvrdé, ale to co zvolila koalice, by si prý nikdy nedovolil.

"Člověk se musí pořádně nadýchnout, aby to dokázal komentovat. Je to něco co se ještě nikdy nestalo, že vláda prostřednictví koaliční rady, která nemá ústavní opodstatnění, zakázala svým poslancům svobodný výkon mandátu, což je absolutně protiústavním krokem. Je to nevídaná změna v demokratických pravidlech. Vládní koalice ztratila poslední kousek sebeúcty," komentoval situaci expremiér.

O Radičové prohlásil, že ji nebude nazývat jinak než premiérka-lhářka. "Je to obyčejná lhářka. Lže vždycky, když si potřebuje udržet moc, nebo když se jí třese židle a neví, jak ze situace ven. Zažili jsme to už několikrát… V přímém televizním přenosu mluví o důstojné tajné volbě generálního prokurátora bez ohledu na to, jak to dopadne. A dnes souhlasí, že tajná volba bude zablokovaná.“

Fico připustil, že pokud se během tajné volby generální prokurátora koalice zachová tak, jak avizuje a bude tedy výběr blokovat, odvolá Směr své skrutátory. Tím by byla volba generálního prokurátora zmařená.

Související