Kalifornské úřady se snaží vyřešit problém s likvidací nezvykle velkého množství výbušnin, které ve svém domě v městečku nedaleko San Diega nashromáždil jeden z místních občanů. Podle agentury AP nebylo dosud v dějinách americké kriminalistiky na jednom místě nalezeno tolik výbušnin.

Nezaměstnaný softwarový poradce srbského původu George Jakubec vyložil svůj dům do podlahy po strop těkavými látkami, granáty a rozbuškami. Podle policie má čtyřiapadesátiletý Jakubec na svědomí také několik vyloupených bank. Zůstává ale záhadou, co se s nashromážděnými výbušninami chystal podnikat.

Chemikálie a výbušniny nemohou být z domu odvezeny kvůli jejich těkavosti. Bezprostřední okolí bylo proto evakuováno a tým odborníků se nyní snaží najít vhodný způsob, jak se jich zbavit. Jako jediná možnost se jeví kontrolovaná exploze, která zcela zničí Jakubcův dům a vypustí do vzduchu oblak chemických výparů, které by mohly dále ohrozit obyvatele v okolí.

Tým expertů nyní čeká na správné povětrnostní podmínky, aby mohl být dům zapálen. "Jde o situaci, která je pro nás naprosto nová," uvedl Neal Langerman, jeden z odborníků na výbušniny, který byl přizván jako konzultant. "I při kontrolovaném požáru se může cokoli zvrtnout," uvedl Langerman, podle kterého tím ale mohou pyrotechnici načerpat cenné zkušenosti, které se jim v budoucnosti mohou hodit.


Při výbuchu je důležité, aby vítr foukal správným směrem a odnesl zplodiny mimo zalidněné oblasti. Okolní domy byly již evakuovány, zastaven bude také provoz na nedaleké dálnici. Hasiči umístili do blízkosti domu dálkově ovládané hadice, kterými se budou snažit hasit požár a ochlazovat okolní domy. Přítomnost jedovatých plynů bude monitorovat několik čidel.

Související