Aféra Cablegate
 
Severoatlantická aliance vypracovala plány na ochranu baltských států před případným útokem Ruska. Informoval o tom v úterý deník The Guardian, který vychází z důvěrných amerických diplomatických dokumentů zveřejňovaných serverem WikiLeaks.
Podle ruských médií je Moskva údajnými plány aliance "ohromena".

Rozhodnutí vypracovat plán bylo podle dokumentů učiněno začátkem letošního roku na nátlak Spojených států a Německa.

V souběžných jednáních s Varšavou nabídl Washington posílit polskou obranu a rozmístit své síly v přístavech Gdaňsku a Gdyni. Podle deníku špičky NATO na summitu v Lisabonu minulý měsíc se strategií tiše souhlasily.

Na obsah nově publikovaných dokumentů dv úterý v rozhovoru pro ruskou agenturu Interfax reagoval nejmenovaný zdroj ruského ministerstva zahraničí. Údajnými plány aliance je podle něj Moskva ohromena.

"Takové publikace vyvolávají spoustu otázek a rozpaků," řekl zdroj Interfaxu a poukázal na pozitivní posun ve vztazích mezi NATO a Moskvou, který byl výsledkem nedávného summitu v portugalském Lisabonu.

Důvod? Blesková válka s Gruzií

NATO se v Lisabonu s Ruskem dohodlo na spolupráci na systému raketové obrany, což bylo obecně vnímáno jako výrazné oteplení vztahů, které poznamenala ruská invaze do Gruzie v roce 2008.

Dokumenty zveřejněné serverem WikiLeaks ale poukazují na napětí, které je u bývalých znepřátelených stran z dob studené války stále cítit.

Plán obsahoval nový systém obrany zahrnující baltické státy a Polsko. Tyto země byly poměrně znepokojeny ruskou bleskovou válkou s Gruzií, vojenskými operacemi v Bělorusku i ruskou vojenskou doktrínou, která vnímá rozšiřování NATO jako hrozbu.

Podle Guardianu bylo na případný ozbrojený střet na Baltu vyhrazeno devět divizí - amerických, britských, německých a polských. Byly určeny přístavy na severu Polska, do kterých by směřovaly námořní posily. První manévry podle nové strategie se podle informovaného zdroje měly uskutečnit příští rok.