Basketbalisté Nymburka v Evropském poháru ULEB po dvou vítězných zápasech našli přemožitele, když dnes podlehli v Jeruzalému místnímu Hapoelu 82:91. Nymburk je po čtyřech kolech ve skupině G třetí s bilancí dvou výher a dvou porážek, příští úterý nastoupí na palubovce Sevilly, která je druhá o skóre.

Izraelský klub se po čtyřech duelech s třemi výhrami dostal do čela tabulky. Sedminásobní čeští mistři mají stále stejnou bilanci jako Sevilla, která dnes překvapivě podlehla v Rize, jež si připsala první triumf v soutěži. Do play off postoupí dva nejlepší celky.

Hapoel dnes Nymburku, který od začátku prohrával, vrátil týden starou prohru z Pardubic a bouřící kotel Goldberg Areny opouštěli smutní i kouč Nymburka Ronen Ginzburg s rozehrávačem Afikem Nissimem. Ti se toužili při návratu do své rodné země před krajany vytáhnout, ale nakonec odjížděli se sklopenými hlavami. Nymburským hráčům nepomohla ani přítomnost jejich bývalého kouče Muliho Kacurina, rovněž Izraelce, který si zápas nenechal ujít.

Hosté se možná zalekli atmosféry ve vyprodané hale a od začátku utkání jen dotahovali ztrátu, která už v první čtvrtině narostla na dvanáctibodový rozdíl. Klíčovým nedostatkem v nymburské hře bylo krytí domácích podkošových obrů Clancyho a Randleho, kteří se z vymezeného území starali o většinu úspěšných zakončení a v poločase zaznamenali víc než polovinu všech bodů Hapoelu. Nymburským ve větší vzdálenosti od koše dělala potíže i dobrá střelba domácí největší hvězdy Solomona, jenž dal zapomenout na nevýrazný výkon z Pardubic a ukázal, že v NBA před lety nepůsobil náhodou.

Nymburk oživil naději jen na několik okamžiků, třeba když na začátku druhé čtvrtiny po bodové šňůře srovnal na 21:21. To byl však poslední rovnovážný stav. Nymburku chyběl i bodový přísuny Simmonse, kterého jako by pohltila atmosféra haly, kde ještě loni působil. Američan v nymburských službách se chytil až ve druhém poločase, kdy už domácí vyráželi do rozhodujícího trháku.

Středočechy na konci třetí čtvrtiny nevzpružily ani dvě skvělé akce a drtivé smeče křídelního hráče Pumprly, jejich posledním záchvěvem bylo šest bodů v řadě na startu poslední desetiminutovky. Izraelci ale při vedení 69:60 nezpanikařili, neudržitelný Solomon s Clancym si vzali do rukou konec zápasu a halou se už čtyři minuty před koncem nesl vítězný ryk, když domácí vedli až o sedmnáct bodů.

Čeští šampioni ale závěr nevypustili. I při vědomí, že v konečném účtování může rozhodovat skóre. Sedmi body za sebou uhasili domácí euforii a pomohlo jim to k tomu, že na konci byla jejich ztráta "jen" devítibodová.

Hapoel Migdal Jeruzalém - ČEZ Nymburk 91:82 (21:14, 42:36, 67:54)

Nejvíce bodů: Solomon 26, Clancy 24, Randle 18 - Simmons 19, Nissim 14, Lenzly 12, Křemen 10. Rozhodčí: Mitjana (Šp.), Juras (Srb.), Nuran (Tur.). Trestné hody: 30/23 - 21/16. Fauly: 24:23. Trojky: 4:6. Diváci: 2200.

VEF Riga - Cajasol Sevilla 83:82.

1. Hapoel Jeruzalém 4 3 1 325:305 7

2. Cajasol Sevilla 4 2 2 342:319 6

3. ČEZ Nymburk 4 2 2 317:326 6

4. VEF Riga 4 1 3 319:353 5