Julian Assange jako laureát Nobelovy ceny. Alespoň tak by zakladatele a šéfa kontroverzního internetového portálu WikiLeaksho ráda viděla Moskva. Informovala o tom ve středu ruská agentura Interfax a odvolala se přitom na nejmenovaný zdroj v úřadu ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Podle zprávy z Bruselu, kde je ve středu Medveděv na státní návštěvě, je Assangeova kandidatura na toto prestižní ocenění možná. Kreml ale bývalého hackera, který je momentálně zadržován v britském vězení, sám nenavrhne.

"Nevládní organizace by se měly zamyslet a navrhnout Juliana Assange na Nobelovu cenu," řekl podle Interfaxu anonymní zdroj v Medveděvově úřadu. "Společenské a nevládní organizace by se měly zamyslet, jak mu pomoci. Možná by ho měly navrhnout na Nobelovu cenu," řekl zdroj Interfaxu.

Aféra WikiLeaks: Česko otvírá USA dveře v Bruselu, vyzdvihuje depeše - čtěte ZDE

Julian Assange: Internetový nomád, který i na útěku poráží USA - čtěte ZDE

Zatímco ruská média přinášejí zprávu Interfaxu bez ironie, agentura AFP v ní posměšný tón vidí. Medveděv má totiž podle ní málo důvodů Assange chválit, protože díky němu se veřejnost z amerických dokumentů dozvěděla, že ruský prezident je "bezbarvý a váhavý" a v tandemu s premiérem Vladimirem Putinem tahá za kratší konec.

Depeše vykreslují Rusko jako zemi, kde vládne zkorumpovaná elita byrokratů, oligarchů a organizovaného zločinu, která státu odčerpává ropné zisky. Není proto jasné, zda ruské návrhy učinit z Assangeho kandidáta na Nobelovu cenu, nejsou pouhou satirou.

Související