Státní zaměstnanci už s jistotou vědí, že od ledna bude na jejich platy o desetinu méně peněz. Poslanci ale nechali snižování vlastních mezd až na poslední chvíli. Teprve v pátek budou definitivně hlasovat o zákonu, který by jim měl od ledna snížit o pět procent platy.

"Je na tom široká shoda, takže to projde," tvrdí šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Koaliční poslanci také vyzvali v pátek Senát, aby ještě do konce roku předlohu schválil, aby mohla začít platit od ledna.

Na Senátu a prezidentovi Václavu Klausovi totiž závisí, kdy platy klesnou. Pokud by přijetí zákona zdrželi, ústavním činitelům by od ledna mzdy naopak výrazně stouply. Navýšily by se totiž o pětileté zmrazení, tedy zhruba o dvacet procent.

"To by bylo maximálně na měsíc, než by začal platit. Nepředpokládám ale, že se to stane. Myslím, že to stihneme," vysvětluje Gazdík.

Předseda Senátu a bývalý odborový boss Milan Štěch z ČSSD, který by měl kvůli platům svolat mimořádnou schůzi, ve středu na dotazy HN nereagoval. Podle svého stranického nadřízeného, úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, ale senátoři nebudou přijetí zákona blokovat.

"V pátek se s ním chci sejít a vyzvat jej, aby svolal mimořádnou schůzi. A také doporučit všem našim senátorům, aby přijetí zákona podpořili," ujišťuje Sobotka.

Snížení platů prošlo napříč sněmovnou, podpořili jej zákonodárci ze všech stran. Nebýt sociálních demokratů, zákon už ale mohl platit. Právě ČSSD totiž zablokovala vládní plán přijmout snížení platů rovnou v prvním čtení.

"Pokud se rozmrazí platy, nese za to plnou odpovědnost ČSSD," uvedl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. I když ČSSD s poklesem platů politiků souhlasí, nelíbí se jí dopady na státní zástupce.

Poslanci už schválili zdanění svých náhrad, které dosahují až čtyřiceti tisíc korun měsíčně. Současné snížení platů pak má platit až do roku 2014. Kromě poslanců se týká senátorů či soudců, těch ale jen na rok.

Základní plat poslanců a senátorů by tak měl v příštích letech dosahovat 56 000 korun. To je o 3000 méně než letos. Základní plat ministrů by pak měl klesnout ze 112 500 na 106 800 korun.

Související