Aféra Cablegate

Server WikiLeaks doposud zveřejnil asi tisícovku z více než čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Každý den přidává novou várku. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Internetové stránky švédské vlády napadli ve čtvrtek hackeři. Web www.regeringen.se byl brzy ráno několik hodin nepřístupný a ačkoliv se k útoku zatím nikdo nepřihlásil, švédská média předpokládají, že za ním stojí skupina hackerů bojující proti všem, kdo nějak poškodil server WikiLeaks.

Pokud se tento předpoklad potvrdí, půjde už o několikátý úspěch „Operace odplata“, jak skupina příznivců Juliana Assangea svou akci nazvala.

Anonymní "hacktivisté"

Švédská vláda není první institucí v zemi, která se kvůli zatykači na Assangea stala obětí kyberútoku. V úterý se s podobnými potížemi potýkaly stránky státního žalobce, podle listu The Local za ním byli „hacktivisté“ ze skupiny Anonymous, kteří se také zapojili do Operace odplata. Ve čtvrtek změnily svou podobu také stránky ministryně spravedlnosti – kdo zadal do vyhledávače  beatricask.se, byl přesměrován přímo na WikiLeaks. Nyní je web nedostupný.

Švédsko se stalo cílem hackerů kvůli vydání mezinárodního zatykače na Assangea, kterého tu dvě ženy nařkly ze sexuálních deliktů. Assange a jeho příznivci však tvrdí, že jeho stíhání je politicky motivované a že se ničím neprovinil.

Hackeři se vedle úřadů pustili i do webů firem, které dle jejich názorů web s diplomatickými depešemi nějak poškodily. Zasáhli tak weby takových gigantů, jako jsou PayPal, MasterCard a naposledy i Visa. Ty všechny předtím odřízly WikiLeaks od svých služeb, a znemožnily tak uživatelům internetu těmito kanály posílat serveru finanční příspěvky.

Podle ABC News se k obětem připojila už i vůdčí postava americké Tea Party Sarah Palinová, která nedávno prohlásila, že Assange by měl být pronásledován "stejně jako teroristé z Al-Káidy".

„Internet v tuto chvíli vypadá jako Divoký západ,“ řekl internetový odborník Joakim von Braun listu Aftonbladet.

A hackeři slibují, že ve svém úsilí nepoleví. Člen skupiny Anonymous, vystupující pod přezdívkou Coldblood, v programu BBC Today oznámil, že si „víc a víc lidí“ stahuje nástroj, který je připojí k „armádě strojů, které mohou potom vyvolat útok“.