Dva lupiči, kteří byli v pátek zastřeleni při nezdařeném pokusu o přepadení banky na nákupní třídě v centru Karlsruhe, pocházeli podle agentury DPA z Česka. Jednalo se prý o čtyřicetiletého muže a jeho o dva roky mladší manželku. Policie a státní zastupitelství večer sdělilo, že jde velmi pravděpodobně o 15 let hledaný pár "lupičů-gentlemanů", kteří měli na svědomí krádeže a loupeže v hodnotě zhruba dvou milionů eur (asi 50 milionů korun).

"Mluví pro to průběh činu, vzhled pachatelů, jejich maskování, v podstatě vycházíme z toho, že jde o lupiče-gentlemany," citovala zpravodajská televize n-tv zástupce policie.

Muže zastřelili policisté, jeho komplicka se zřejmě zabila sama. Jistotu bude mít policie až po testech DNA, už teď je ale podle DPA jasné, že jde o český manželský pár. Oba se ubytovali v Karlsruhe poblíž dějiště přepadení a měli u sebe osobní průkazy.

Totožnost prokáže až test DNA

Jistotu, zda jde skutečně o "lupiče-gentlemany", bude mít policie až po testech DNA, o tom, že šlo o český manželský pár, ale nepochybuje. Oba se ubytovali v hotelu v Karlsruhe poblíž dějiště přepadení a měli u sebe osobní průkazy.

Podle mluvčí české kriminální policie čeští policisté zatím nemají o identitě obou žádné údaje a německá policie je zatím o spolupráci nepožádala.

Jejich přezdívka "lupiči-gentlemani" se vztahuje na okolnost, že zpočátku byli při loupežích velice zdvořilí. Za loupež se omlouvali, jedné oběti vrátili i klíče od bytu. Jak v sobotu ale policie uvedla, nebyli to žádní beránci: "Vždycky dávali jasně najevo, že zbraň v případě potřeby použijí," poznamenal policejní mluvčí. Loupežné duo působilo v jižním Falcku a severním Bádensku.

Do banky vtrhli oba ozbrojeni pistolemi krátce před zavírací dobou, maskovali se parukami, brýlemi a čepicemi. Podle policejního ředitele prý byli překvapeni, že banka byla krátce před zavřením plná zákazníků.

"Ohrožovali pistolí přítomné, a vynutili si tak vydání několika desítek tisíc eur," stojí v tiskové zprávě policejního ředitelství v Karlsruhe. Tyto peníze pak byly u zastřeleného nalezeny.

Lupičům se podařilo uprchnout z budovy, před přijíždějící policií pak utekli na druhou stranu ulice a muž zahájil na policisty palbu. Trefil přitom mladou policistku do nohy, brzy ale sám padl za oběť kulce dalšího policisty. Pokud jde o lupičku, podle policie ukazují její zranění, že zřejmě spáchala sebevraždu - podle zranění v ústech si nejspíše vložila pistoli do úst a zmáčkla spoušť.

Související