Aféra Cablegate

Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Bývalá pravá ruka zatčeného šéfa serveru WikiLeaks Juliana Assangeho spouští „konkurenční“ stránku s názvem OpenLeaks. Přístupná má být v nejbližších dnech a podle svého zakladatele, německého počítačového experta Daniela Domscheita-Berga, nebude tak zpolitizovaná jako její předchůdkyně.

WikiLeaks se podle Berga příliš zaměřila na boj s americkou administrativou, což bývalý Assangův mluvčí už nechce opakovat.

Princip prý jinak zůstane stejný – zájemci mohou do anonymní schránky posílat informace ze všech oborů. Samotná OpenLeaks je ale, na rozdíl od WikiLeaks, nebude sama zveřejňovat vůbec. K tomu si vybere různá média či organizace.

V první fázi chce podle Berga spolupracovat s pěti deníky, brzy se prý ale rozšíří na každého, kdo bude mít zájem. „Žádná jednotlivá organizace nebude mít na sobě celou zodpovědnost. Chceme být neutrální a politicky přežít,“ prohlásil Berg. 

Svému bývalém šéfovi Assangovi, který nyní čeká v Londýně na soud a případné vydání do Švédska kvůli obviněním ze znásilnění, vyčítá především to, že WikiLeaks začal řídit příliš autokraticky a orientací na boj s USA znevážil původní misi, šířit necenzurované informace. „Chtěli jsme šířit transparentnost, ale nakonec jsme se stali netransparentní sami,“ prohlašuje dvaatřicetiletý Berg, který o svém působení ve WikiLeaks vydá v lednu v Německu knihu.

Expert na e-vládu žije v Berlíně se svou manželkou, dříve býval počítačovým hackerem.

Šéf WikiLeaks Juliane Assange už dříve o jeho konkurenčním serveru prohlásil, že mu nevadí, a naopak ho vítá. „Zásoba uniklých informací je velmi rozsáhlá,“ prohlásil před měsícem. „I pro nás je dobré, když se v oboru objeví víc lidí. Chrání nás to.“

Assange byl zadržen v Londýně minulý týden. Ve Švédsku je podezřelý ze znásilnění a z dalších sexuálních deliktů. Jeho advokát Mark Stephens oznámil, že jeho klient je ve vazební věznici v cele sám. Má prý možnost dívat se na televizi s ostatními zadržovanými, ale nevyužívá toho. Slyšení s ním by se mělo konat v úterý.

Související