Aféra Cablegate

Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Londýnský soud v úterý nařídil propustit spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange na kauci 240.000 liber (7,1 milionu korun) a za dalších podmínek. Assange nicméně zatím zůstává ve vazbě, než se vyřídí švédské odvolání proti kauci, jeho tým zatím shromažďuje potřebné peníze. 

Až půl hodiny denně v samovazbě a žádné zprávy, noviny ani časopisy. I tak vypadal pobyt Juliana Assange v londýnské věznici. Soudce po několikahodinovém jednání nakonec přistoupil na kauci a vzal mu cestovní pas, píše server BBC News. Bude muset také nosit elektronický náramek, který bude monitorovat každý jeho pohyb.

K propuštění má ale ještě dvě podmínky.

První z nich je, že Assange nesmí vycházet z domu mezi desátou hodinou dopolední a druhou odpolední a poté ještě mezi desátou hodinou večerní a druhou hodinou ranní. A za druhé, každý den přesně v šest hodin odpoledne se musí hlásit na policejní stanici.

Švédsko se chce odvolat

Jak uvedl právník devětatřicetiletého Australana, propuštěn ale nebude dřív než zítra. Švédští prokurátoři se po vynesení rozsudku vydali za zavřené dveře, kde plánují napadení výroku soudu. Mají na to teď zhruba dvě hodiny. Assange se ale i přesto podel stanice Channel 4 News vydal v policejním voze zpět do věznice ve Wandsworthu.

Zakladatel WikiLeaks se minulý týden dobrovolně přihlásil na britské policii, aby ukončil pronásledování sebe i svých příznivců. Jeho záměrem přitom byla snaha o nevydání švédské justici, což se mu podařilo, jak podotýká server listu The Guardian.

Tamější soud ho obvinil ze sexuálních deliktů, což Assange stále odmítá s tím, že jde jen o politicky motivovanou kauzu. Švédsko prý pomáhá Spojeným státům, které usilují o zastavení zveřejňování tajných diplomatických depeší. A s publikováním teď Assange rozhodně nehodlá skončit.

Slyšení u Westminsterského soudu doprovázely jak protesty několika desítek příznivců WikiLeaks s transparenty, tak i velký zájem médií. Přímo v soudní síni byli i Assangovi stoupenci - například filmový režisér Ken Loach, neteř bývalé pákistánské premiérky Fatima Bhuttová, Bianca Jaggerová nebo spisovatel Tariq Ali. Na kauci přispěl 20 tisíci dolary i americký dokumentarista Michael Moore.

Známá britská designérka interiéru restaurací Sarah Saundersová se dokonce nechala slyšet, že na kauci poskytne 150 tisíc liber. Podle svých slov téměř všechno, co má. Podle obhájce Stephense se mohou zaručit dalším milionem liber.

Mark Stephens při své obhajovací řeči poukázal také na špatné podmínky, který Assange ve věznici má. Každý den byl prý minimálně na půl hodinu zavřen do samovazby a neměl přístup ani k televizi, ani k novinám. A protože mu vězeňská služba nepředávala poštu, neviděl ani výtisk časopisu Time, který ho vyhlásil osobností roku.

V prohlášení, které médiím předala Assangova matka, zakladatel WikiLeaks kritizuje službu firem, jež po zveřejnění tajné korespondence přestaly se serverem spolupracovat.

"Nyní tak víme, že Visa, MasterCard, PayPal a další jsou jen nástroji americké zahraniční politiky," shrnuje motivy Assange a dodal výzvu pro celý svět, aby chránil jeho práci i spolupracovníky před "těmito nelegálními a amorálními útoky".

Útoky kybernetických hackerů na weby takových firem ale nepodpořil. Již v pondělí úřad britského premiéra varoval všechna ministerstva a vládní agentury, že dalším cílem napadení se může stát i britská státní správa.