Moskevská policie ve středu zatkla na 1200 lidí, aby předešla srážkám mezi mladými ruskými nacionalisty a přistěhovalci z Kavkazu. Přesto podle agentury RIA-Novosti "v drobných potyčkách" utrpěly zranění asi tři desítky lidí. Oficiálně však tento údaj potvrzen nebyl.

Policie podle médií zatýkala vesměs Kavkazany, z nichž mnozí údajně byli ozbrojeni, dokonce i střelnými zbraněmi. Zabavila mimo jiné na 200 nožů. V Petrohradu policie ze stejných důvodů zadržela okolo 80 lidí, v Samaře stovku a preventivně se prý zatýkalo i v Rostově na Donu.

Policejní operace v Moskvě se zprvu odehrávala především v okolí stanic metra Kyjevská a Smolenská, kde se podle ohlášek na internetu na dnešek plánovalo vyřizování účtů mezi nacionalisty a přistěhovalci. Těm prý měly dorazit posily ostřílených rváčů z Dagestánu.

Na rozdíl od pondělka, kdy policejní těžkooděnci preventivně vyklidili okolí Rudého náměstí, avíza rvaček tentokráte nebyla jen provokací. Hrozba střetu mezi stovkami Kavkazanů a nacionalistů, které se snažily oddělit policejní kordony, si vynutila evakuaci nákupního centra Jevropejskij. Podobně muselo být uzavřeno obchodní centrum u stanice Smolenská. K vážnějším potyčkám však nedošlo. Zatčení jen hlasitě protestovali, jakmile policisté začali Kavkazany a nacionalisty umisťovat do stejných autobusů.

"Situace v Moskvě je nyní klidná a plně pod kontrolou, není žádný důvod se znepokojovat," ujistil mluvčí metropolitní policie Viktor Birjukov, podle kterého do akce bylo nasazeno na 3000 strážců zákona. Policie preventivně vyklidila Rudé náměstí u Kremlu.

Mluvčí také popřel zprávy médií o masové rvačce s pěti zraněnými v okolí zastávky metra Park kultury. "K žádným potyčkám nedošlo, tato tvrzení neodpovídají skutečnosti," tvrdil Birjukov. Prohlásil, že policie podniká okamžitá opatření, aby nepřipustila narušení pořádku, a ihned zatkne všechny přijíždějící ozbrojence.

Rusko, Moskva, Kavkaz, nacionalismus, extremismus

Zesílené policejní hlídky mají patrolovat celou noc a provázet přistěhovalce, vracející se z pozdějších směn.

Mezitím se situace vyhrotila na okrajích metropole. Kvůli obřím dopravním zácpám, které dnes večer Moskvu postihly, se pohotovostní policejní oddíly musely přesouvat na místa potyček metrem.

Do metropole byly povolány i zvláštní jednotky z okolí Moskvy. Podle moskevského rozhlasu se podařilo zabránit hromadné rvačce na jihu metropole u stanice metra Pražská, kde policisté zatkli dvacítku výtržníků. Situace se prý postupně vrací k normálu.

Prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin se zdrželi vyjádření. Moskevský starosta Sergej Sobjanin pochválil policii za to, že podnikla vše, co bylo v jejích silách, aby nepokoje potlačila. Prezidentův poradce pro lidská práva Michail Fedotov vyjádřil podezření, že násilnosti mezi nacionalistickými fanoušky a přistěhovalci jsou režírovány kýmsi z pozadí, kdo má zájem na vyvolání napětí.

Situace v ruské metropoli je napjatá od minulého týdne. Prvotním impulzem k nepokojům se stala vražda osmadvacetiletého fanouška moskevského Spartaku Jegora Sviridova, kterého v hromadné rvačce počátkem měsíce zastřelil přistěhovalec z Kavkazu.

Policisté však do vazby vzali jen podezřelého z vraždy, zatímco ostatní rváče propustili na svobodu. Fanoušci to přičetli úplatkům od kavkazských klanů, a rozhodli se hledat spravedlnost v ulicích.

V sobotu na Manéžním náměstí pod okny Kremlu několik tisíc fotbalových fanoušků vykřikovalo nacionalistická hesla a v pomstě za kamaráda mlátilo lidi neslovanského zjevu. Policii trvalo několik hodin, než situaci zvládla. Při nepokojích bylo zraněno 32 lidí.

K potrestání viníků sobotních pogromů proti přistěhovalcům následně vyzval prezident Dmitrij Medveděv, podle kterého rozdmýchávání nacionalistických vášní ohrožuje stát. Prezident vybídl policii, aby v podobných případech neváhala použít zákonem povolené prostředky. Prokuratura mezitím oznámila, že zahájila stíhání desítky výtržníků.

V Moskvě podle odhadů žije až několik milionů přistěhovalců z Kavkazu a Střední Asie, kteří jsou v metropoli zaměstnáni hlavně ve stavebnictví, obchodu a dalších službách. Ruské hlavní město má podle oficiálních údajů zhruba deset milionů obyvatel; tyto statistiky ovšem nezahrnují nelegální přistěhovalce, jejichž počet je odhadován na dva miliony i více.

Související