Rada bezpečnosti OSN ve středu zrušila sankce přijaté proti Iráku za éry bývalého diktátora Saddáma Husajna. Podle tiskových agentur v rámci gesta normalizace vztahů s Bagdádem ukončila zejména program ropa za potraviny a zbrojní restrikce. Dala také zelenou civilnímu jadernému programu v Iráku.

Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí označil středeční zasedání RB OSN za "historické", protože znamená začátek "ukončení sankčního režimu a restrikcí vůči irácké svrchovanosti, nezávislosti a obnově".

"Náš lid se bude radovat z toho, že se obrátil list za kapitolou agresivního, bojechtivého a provokujícího jednání dřívějšího režimu vůči mezinárodnímu právu a legitimitě," řekl podle agentury Reuters účastníkům zasedání. "Je to vítězství pro irácký lid, krok vpřed při budování země a překonávání tíživého dědictví minulosti," řekl v Bagdádu vládní mluvčí Alí Dabbagh.

"Je to velký den v moderní historii Iráku. Tyto rezoluce otevírají Iráku a dalším zemím, včetně sousedních arabských států, cestu k urovnání mnoha nevyřešených otázek," uvedl v prohlášení svého úřadu irácký viceprezident Tárik Hášimí.

Za důležité a dlouho očekávané rozhodnutí považují zrušení sankcí vůči Iráku také domácí ekonomové. "Bude to mít obrovský ekonomický dopad na Irák. Dá Iráku ekonomickou nezávislost. Právě ekonomické sankce byly možná jedním z důvodů nezdarů vlády v minulých čtyřech letech," soudí ekonom a profesor na bagdádské univerzitě Abdar Rahmán Mašhadání.

 

Bushovy memoáry: Válka v Iráku byla správná věc. A mučení taky - čtěte ZDE

Tři příslušné rezoluce ve středu přijala RB OSN po více než 20 letech od iráckého vpádu do Kuvajtu, po němž OSN v roce 1990 tyto restrikce na Irák uvalilo.RB OSN ve svém středečním jednohlasně schváleném prohlášení ocenila zlepšení ve vztazích Iráku s Kuvajtem a vyzvala Bagdád k "rychlému splnění jeho zbývajících závazků".Irák podle západních diplomatů citovaných agenturou Reuters stále ještě dluží Kuvajtu bezmála 22 miliard dolarů (asi 418 miliard korun) na válečných reparacích.

 

Nadále na ně musí vynakládat pět procent svých příjmů z vývozu ropy, i přes výzvy Bagdádu k novému projednání těchto plateb tak, aby mohl používat větší část ropných zisků na potřebné rozvojové projekty.

Za předsednictví amerického viceprezidenta Josepha Bidena, jehož země tento měsíc RB předsedá, rada odhlasovala zrušení sankcí, které zabraňovaly Iráku získávat jaderné, chemické nebo biologické zbraně a rakety dlouhého doletu.V další rezoluci rada také zrušila sankce zabraňující Iráku v uskutečňování civilního jaderného program.

Členové RB dále odhlasovali navrácení příjmů z vývozu irácké ropy a zemního plynu irácké vládě počínaje 30.červnem 2011. Ukončeny mají být veškeré zbývající aktivity programu ropa za potraviny, který pomáhal běžným Iráčanům čelit uvaleným sankcím.

Zrušení sankcí vůči Iráku má být odměnou pro irácký lid, který úspěšně bojoval o svou budoucnost a proti extremistům, citovala Bidena agentura DPA. Americký viceprezident poukázal na "mimořádné úspěchy" v Iráku, kde počet útoků v současnosti poklesl na nejnižší míru od americké invaze v roce 2003.