Poslanci ve středu schválili rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro příští rok. Proti letošku se sníží o 36 procent na 61,3 miliardy korun. Rozpočet již počítá s navýšením mýtného o čtvrtinu, které má od příštího roku nastat.

Ze státního rozpočtu dostane fond 33 miliard korun, letos to bylo 47,8 miliard. Z evropských fondů by měl SFDI obdržet 18 miliard korun. Úvěr od Evropské investiční banky by měl posílit příjmy fondu částkou 10,2 miliardy korun.

Fond v návrhu rozpočtu upozornil na to, že se jeho příjmy pocházející z vybraných daní můžou propadnout až o 800 milionů korun. To sebou pravděpodobně ponese i to, že příští rok nebude prakticky zahájena žádná nová stavba. Ostatně na to poukazovali i samy poslanci.

Když škrtáme na výdajích, škrtáme i příjmy

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) podotkl, že stát se soustředí hlavně na stavbu obchvatů měst. Exministr dopravy Petr Bendl (ODS) připomněl, že státu se vrací z každé fondem vynaložené koruny 52 haléřů. "Musíme vědět, že když škrtáme na výdajích, škrtáme i příjmy," uvedl.

Významným zdrojem peněz na dopravní stavby mají být v příštích čtyřech letech soukromí investoři. Bárta by od nich rád získal v tomto volebním období až 130 miliard korun. Firmy by mohly financovat například rychlostní silnici R35, dálnici D3, rozšíření dálnice D1 nebo pražský okruh.

Neschvalovaly se však finance jen pro infrastrukturu. Dalším schváleným rozpočtem byl i ten pro Státní zemědělský intervenční fond na příští rok. Bylo rozhodnuto, že fond bude mít k dispozici celkem 43,6 miliardy korun, z toho 42 miliard půjde na společnou zemědělskou politiku. Fond mimo jiné zprostředkovává finanční podporu pro zemědělství a venkov z EU a národních zdrojů.

Navrhované výdaje převyšují téměř o 148 milionů příjmy fondu. Chybějící peníze na marketing a opatření společné organizace trhu mají podle předkládací zprávy být financovány z letošních zůstatků na účtech fondu a nespotřebovaných výdajů ministerstva zemědělství z minulých let.

Sněmovna i navyšovala dotace 

Sněmovna také ve středu navýšila objem národních dotačních programů v zemědělství pro příští rok o dodatečných 150 milionů korun na celkových 677 milionů korun. Poslanci tak podpořili návrh zemědělského výboru. Vláda původně navrhovala 527 milionů korun, což byla méně než polovina z letošních 1,1 miliardy korun.

Dotace jsou určeny na investice, tedy nákup dlouhodobého majetku, i na provoz. Původní vládní materiál počítal se 117 miliony korun na investice a 410 miliony korun na dotaci hospodářského výsledku.

Zemědělský výbor doporučil přidat 25 milionů korun na podporu včelařství, kam by v příštím roce mělo z tohoto zdroje směřovat- celkem 55 milionů korun. Nejvyšší nárůst peněz se však týká chovatelů hospodářských zvířat. Sloužit mají zlepšení genetické výbavy chovů, a to zejména v chovech prasat.

 Na tento účel doporučili poslanci přidat 70 milionů na celkových 180 milionů. Výbor chce také 55 milionů korun z celkové částky přidělit do programu Podpora zpracování zemědělských produktů.

 

 

Na nízkou úroveň národních dotací i hrozbu jejich dalšího snižování si dnes někteří z poslanců stěžovali. Například Ladislav Skopal připomněl bajku o sedlákovi, který se tak dlouho snažil odnaučit kobylu jíst, až mu zdechla. "Já mám strach, aby nám nechcíplo naše zemědělství," podotkl Skopal.

České zemědělství je od vstupu země do EU díky dotacím v zisku, v posledních letech před vstupem končilo ve ztrátě. Přestože celkový objem dotací do zemědělství a příbuzných oborů byl loni rekordní a přesáhl 44 miliard korun, kvůli ekonomické krizi a pádu cen komodit zemědělcům klesl zisk na 3,17 miliardy korun. Byl tak nejhorší od vstupu země do EU.