Loňské posílení amerických jednotek v Afghánistánu přispělo k oslabení povstaleckého hnutí Taliban i teroristické sítě Al-Káida. Dosažené úspěchy jsou ale křehké a lze je zvrátit, uvedl Bílý dům ve zhodnocení americké válečné strategie v Afghánistánu.

Americký prezident Barack Obama se k dokumentu vyjádří ve čtvrtek odpoledne středoevropského času.

"Příliv koaličních vojenských a civilních zdrojů spolu s rozšířením cílených útoků jednotek speciálních sil a s posílením bezpečnostních opatření ve vesnicích oslabilo vliv Talibanu," citovala agentura AP ze zprávy Bílého domu. Pokrok je podle zprávy nejviditelnější v někdejších baštách Talibanu, v provinciích Kandahár a Hílmand.

Hodnocení Bílého domu rovněž konstatuje, že se daří rozbíjet vedení Al-Káidy sídlící v afghánsko-pákistánském pohraničí.

"Nejvyšší představitelé Al-Káidy jsou slabší a pod trvalejším tlakem, než kdy byli od svého útěku z Afghánistánu v roce 2001," uvádí zpráva. Pro vyřešení problému je ale podle ní třeba, aby Pákistán s Američany ještě intenzivněji spolupracoval.

Dokument rovněž potvrzuje, že Američané začnou stahovat některé jednotky z Afghánistánu v červenci 2011. Opakuje ale také už dříve zveřejněnou informaci, že se počítá s pokračováním bojových operací do roku 2014.

Související