Skupina mladých Romů z Ostravy získala ocenění za odvahu postavit se proti porušování lidských práv. 

Německé romské organizace ve čtvrtek vyznamenaly skupinu mladých Čechů, kteří v roce 2007 uspěli u Evropského soudu pro lidská práva s žalobou na český stát kvůli diskriminaci ve vzdělávání.

Čeští Romové podle těchto organizací svým přístupem vytvořili precedenční případ, který do budoucna pomůže zamezit "diskriminační úřední praxi" vůči Romům v dalších evropských zemích.

Ocenění dotované 5000 eury (asi 125 tisíc korun) převzali v sídle německého ministerstva zahraničí v rámci udělování Evropské ceny Sintů a Romů za lidská práva.

Tu si odnesla bývalá předsedkyně Evropského parlamentu Francouzka Simone Veilová. Druhé zvláštní ocenění německých romských organizací dostala maďarská bojovnice za práva Romů Ágnes Darócziová.

"Znamená to pro nás hodně. Jsme rádi, že jsme to dostali, a také, že jsme to vyhráli," řekla ČTK jedna z oceněných Češek Katrin Dzurková. Ostravští Romové a jejich rodiny se postavili proti rozhodnutí českých úřadů, které je v druhé polovině 90. let přeřadily do zvláštní školy.

Poté co se svou stížností neuspěli u českých soudů, obrátili se na Evropský soud pro lidská práva. Jeho velký senát nakonec před třemi roky rozhodl, že Česko porušilo jejich právo na vzdělání a zákaz diskriminace. Český stát jim podle verdiktu každému zaplatil náhradu za morální újmu ve výši 4000 eur (tehdy asi 108 tisíc korun) plus náhrady za soudní výdaje ve výši 10 tisíc eur (tehdy zhruba 270 tisíc korun).

Český stát hodnotí verdikt jako svou prohru

Sedm z původních 18 ostravských Romů doprovázel v Berlíně Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, které na severní Moravě pomáhá romské menšině. Jeho mrzí, že český stát verdikt hodnotí jako svou prohru.

"To není prohra ničí. Jestli tak bude vnímán, všechny instituce se budou bránit změnit ten stav, který je nelegální," obává se původem Ind, který na Ostravsku s Romy pracuje už více než deset let. Jejich situace v oblasti vzdělávání se v Česku podle něj příliš k lepšímu neposunula. "Bohužel ten happy end ještě nenastal," tvrdí.

Související