Teroristická organizace Al-Káida má údajně v plánu kolem Vánoc zaútočit v USA, Velké Británii a Evropě. Spiknutí vyzradil vyslýchaný zatčený bojovník irácké odnože Al-Káidy, oznámil ve čtvrtek podle agentury Reuters vysoce postavený irácký bezpečnostní činitel.

Konkrétní evropské země zatčený bojovník neuvedl, náznaky prý ale poukazují na Švédsko. Švédský občan narozený v Iráku byl v sobotu zabit při nezdařeném sebevražedném útoku ve Stockholmu.

Šéf protiteroristického oddělení iráckého ministerstva vnitra Zíja Husajn řekl, že nejmenovaný povstalec byl jedním ze skupiny 39 mužů zatčených minulý měsíc při rozsáhlé razii proti povstaleckým vůdcům.

Američtí vyšetřovatelé již s mužem mluvili

Podle iráckých úřadů tyto soustředěné akce bezpečnostních sil, které vedly k zatčení jednoho z vysokých velitelů Al-Káidy v Iráku a řady členů jejího vedení v západní provincii Anbár, zasadily těžký úder irácké odnoži Al-Káidy, Islámskému stát v Iráku (ISI).

"Jeden ze zatčených přiznal, že ISI chce provést útoky na území Spojených států, Británie a Evropy," řekl Husajn. "Připravovali se pro splnění tohoto cíle." Irák podle Husajna o zjištěných poznatcích informoval dotyčné země a američtí vyšetřovatelé už údajně se zatčeným bojovníkem hovořili.

"Byli jsme informováni o údajných teroristických plánech útoků proti USA a Evropě," řekla agentuře Reuters mluvčí americké armády v Bagdádu Kelli Laneová.

Husajn v dané souvislosti ještě řekl, že ISI se prý cítí být na řadě ke spáchání vánočního útoku poté, co se loni 25. prosince nezdařil pokus o atentát v americkém letadle, k němuž se přihlásila jemenská odnož Al-Káidy. "Mají mezi sebou jakousi soutěž (skupiny Al-Káidy)," prohlásil Husajn.

Související