Přes padesát zákonodárců se ve čtvrtek večer pobilo během jednání ukrajinského parlamentu. Kromě strkanic a pěstních soubojů po sobě poslanci házeli také boty, dřevěný obklad sálu a židle. Vše navíc živě přenášela státní televize.

Krátce předtím, než vládní Strana regionů prezidenta Viktora Janukovyče chtěla začít hlasovat o schválení návrhu zákona, opoziční poslanci frakce Blok odpojili hlasovací zařízení.

Poslanci strany Vlast, která je součástí Bloku, tak reagovali na zahájení trestního stíhání své předsedkyně a bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové.

Přidali se i novináři

Politici nejdříve obklíčili pult předsedajícího, zatímco další vypojili hlasovací zařízení. Dveře do místnosti navíc byly uzamčeny řetězy. To si ale zákonodárci vládnoucí strany nenechali líbit a strhl se hromadný pěstní souboj. Sálem kromě vulgárních nadávek létaly také židle nebo dřevěné desky obkládající stěny.

Podle médií byli dva poslanci Vlasti zraněni vážně a museli být převezeni do nemocnice. Ostatní z bitky vyvázli s lehčími zraněními, nejčastěji s modřinami.

Novináři, kteří jednání do té doby sledovali z balkónu, vtrhli do místnosti a do soubojů se také zapojili. Bezpečnostní služba ukrajinského parlamentu celou situaci jen sledovala z povzdálí.

Související