Sněmovna neschválila zrušení možnosti doživotní trestní imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců. Koalici chyběly hlasy ČSSD, která chtěla zčásti zachovat přestupkovou imunitu. Vládní poslanci ji chtěli naopak zrušit zcela. Novelu ústavy nakonec podpořilo jen 89 ze 124 přítomných poslanců, pro schválení bylo třeba 120 hlasů. Z opozičního tábora koalice získala pouze čtyři hlasy.

Místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) uvedla, že vládní poslanci návrh předloží znovu. Opozice požadovala, aby s ní koalice svůj návrh předjednala, neboť pro ústavní změny nemá ve sněmovně dost hlasů.

"Socialistická opozice zneužila jednání o zásadní změně ústavy, o jejíž nutnosti snad nikdo nepochybuje, k nechutné exhibici za hranicí slušnosti. Tím, že naprostá většina z nich nezvedla pro tento návrh ruku, ukázala parlamentní opozice, že nemá zájem jakýmkoliv způsobem omezovat privilegia poslanců a senátorů," uvedl po hlasování předseda klubu ODS Petr Tluchoř.

Koaliční poslanci chyběli

Sociální demokraté svou podporu koaliční novele podmiňovali tím, že bude zachována přestupková imunita na jednání zákonodárců souvisejících s mandátem. Podle kritiků by ale takovéto vymezení znamenalo fakticky zachování přestupkové imunity. Vládní poslanci sociálním demokratům navíc vytýkali, že s tímto požadavkem přišli až tento týden, zatímco při projednávání novely ve sněmovních výborech nic takového nepožadovali a zrušení imunity naopak podporovali.

"Změna ústavy měla Českou republiku přiblížit ostatním evropským zemím, kde se trestněprávní imunita obvykle vztahuje pouze na období výkonu mandátu. S návrhem zákona na příslušných výborech projevili souhlas i sociální demokraté. Jejich názorový veletoč při konečném hlasování je naprosto absurdní a nepochopitelný a jasně ukázal, že sociální demokraté nemají zájem privilegia poslanců a senátorů rušit," komentoval hlasování poslanec ODS a člen ústavněprávního výboru Marek Benda.

"A já se chci zeptat, jak je tedy tento návrh zákona míněn! Jestli je to míněno jenom jako politické gesto, které nemá projít, a proto bylo zařazeno na dnešek, kdy vládní koalice prokazatelně věděla, že tady nemá k dispozici 118 hlasů," prohlásil naopak úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zákonodárci si mohou vybrat

Předloha měla změnit současný stav, kdy členové parlamentu nemohou být trestně stíháni, pokud je zákonodárný sbor k tomuto stíhání nevydá. V případě přestupkové imunity si nyní mohou zákonodárci vybrat způsob projednání svého přečinu, a to buď v obvyklém správním řízení, nebo v mandátovém a imunitním výboru.

Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 19 poslanců či senátorů, přičemž poslanec za extremistickou stranu Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ) Josef Krejsa byl dokonce vydán trestnímu stíhání ve dvou případech. Naposledy sněmovna vydala bývalého poslance Petra Wolfa (zvolen za ČSSD), který byl podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.

V případě senátorů byl k trestnímu stíhání například vydán před sedmi lety Alexandr Novák (ODS). Toto úterý byl odsouzen k pětimilionové pokutě a podmíněnému trestu vězení. Podle rozsudku v roce 1999 jako chomutovský starosta přijal úplatek přes 40 milionů korun za prodej plynárenských a energetických akcií patřících městu.