Sníh a mráz v pátek dělá problémy automobilové i letecké dopravě ve velké části Evropy. Kromě České republiky trápí sněhová nadílka také  Německo, Rakousko, Švýcarsko, východ Balkánského poloostrova a také sever Francie. V některých zemích kvůli kluzkým vozovkám umírali lidé.

Již třetí den se potýká se sněhovou kalamitou Německo. Velká letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a Mnichově zrušila dohromady více než 200 letů. Sněhové závěje a dopravní nehody působí dlouhé kolony, které se tvoří na dálnicích západoněmeckých spolkových zemí.

V Hesensku napadlo v noci na pátek kolem 20 centimetrů nového sněhu a některé dálniční úseky byly kvůli závějím nebo nehodám dokonce uzavřeny. Podobná situace potkala nejlidnatější spolkovou zem Severní Porýní-Vestfálsko. V Bavorsku od čtvrtečního večera při autonehodách na namrzlých silnicích zemřeli nejméně tři lidé.

Druhé největší evropské letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli nočnímu sněžení zrušilo nejméně 160 letů. Ve čtvrtek pozdě večer byl provoz zhruba na hodinu zcela přerušen a asi tisícovka pasažérů musela na letišti nedobrovolně přenocovat. Problémy hlásilo i letiště v bavorské metropoli Mnichově, kde bylo nejméně 86 letů zrušeno nebo značně opožděno.

Problémy mají také železnice

Kvůli sněhové kalamitě zůstaly zavřené školy v severoněmecké spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, částečně také v dalších sedmi spolkových zemích.

Regionální expres mezi Hamburkem a Lübeckem zůstal stát ve čtvrtek večer v mrazu a ve tmě v poli bez elektrického proudu. Souprava se zhruba 400 cestujícími stála na místě asi čtyři hodiny.

Mrazivé počasí částečně ochromilo železniční dopravu v Rakousku. V Dolním Rakousku se na trati mezi Hollabrunnem a Stockerau praskla kolejnice a provoz tam byl na dvě hodiny zcela zastaven. V okolí Salcburku a na jihu Rakouska vlaky zpožďovaly zamrzlé výhybky.

Ve Vídni sněhový pluh usmrtil ženu, která na zasněžené ulici hledala mobilní telefon. Řidič technického vozidla dvaapadesátiletou ženu přehlédl.

Ženevské letiště zrušilo přes 30 letů

V Horních Rakousech v obci Luftenberg na kluzké silnici narazila dvacetiletá řidička se svým autem čelně do sanitky, která převážela osmasedmdesátiletého muže z dialýzy. Pacient při nehodě zemřel, další čtyři osoby byly zraněny.

Až patnácticentimetrová vrstva čerstvého sněhu v noci napadla v části Švýcarska. Dopoledne bylo uzavřeno ženevské letiště, kde bylo zrušeno nejméně 30 letů.

V Lille na severu Francie byla ráno kvůli patnácticentimetrové sněhové nadílce téměř zcela ochromena autobusová doprava. Stovky nákladních automobilů v regionu uvízly na nesjízdných silnicích.

Všichni čtyři převážení pacienti v pátek zemřeli při nehodě sanitky v centru rumunské metropole Bukurešť, když se řidič BMW se při odbočování ocitl v protisměru a do sanitky narazil. Zraněn byl i řidič sanitky a dva lidé v BMW. Také v Bukurešti přes noc napadl sníh.

Přístav v bulharsku byl uzavřen

Silné sněžení na východě Bulharska si v pátek vynutilo zavření hlavních přístavů na pobřeží Černého moře. Největší přístav Varna byl zavřen před polednem kvůli silnému vichru. Přístav Burgas byl zavřen dopoledne na několik hodin, ale potom byl znovu otevřen.

Na hlavní dálnici na jihu Bulharska byl zastaven provoz a policie vyzvala řidiče, aby se vyhnuli cestám do této oblasti. Kolem Dobriče na severovýchodě země zůstala zablokována na silnicích spousta aut.

Dvacítka obcí na severu země kolem Ruse je kvůli sněžení nepřístupná. V oblasti leží až čtyřiceticentimetrová vrstva sněhu. V regionu byly uzavřeny školy.

Situace v Česku se lepší

Z 30 silnic, které musely být ve středu uzavřeny kvůli sněhu, spadlým stromům či ledovce, už zbývá zprůjezdnit jen čtyři, z devíti nesjízdných železničních tratí zůstávají pro vlaky nadále uzavřeny tři úseky. Chladné počasí si však na Svitavsku vyžádalo život člověka bez domova.

Zmrzlé a zasněžené tělo bezdomovce našli policisté v lese u Jevíčka na Svitavsku. Pětašedesátiletý muž z Moravskotřebovska nejspíš umrzl. Podle policie je to letos v Pardubickém kraji první případ.

Silničářům se v pátel podařilo uvolnit tři zaváté silnice na Liberecku a dvě v Krušných horách. Zbývá jim zprůjezdnit čtyři cesty. Řidiči neprojedou v úseku Nové Hamry - Jelení, který by měl být otevřen v neděli. V sobotu by měla být sjízdná silnice z Výsluní do Horní Halže na Chomutovsku, naopak ledovkou pokrytá komunikace Polepy - Chodouny na Litoměřicku asi bude uzavřena až do konce roku. Řidiči neprojedou ani z Ochozu do Miřetic na Chrudimsku.

Související