Nejméně 54 údajných povstaleckých ozbrojenců bylo v pátek zabito při třech náletech amerických bezpilotních letounů v severozápadním Pákistánu. Oznámila to agentura AP s odvoláním na nejmenované pákistánské oficiální činitele.

Cílem náletů byly dvě vesnice na kmenovém území Chajbar Pachtunchvá podél hranice s Afghánistánem. Tato oblast zažila podobný útok nepilotovaných letounů už ve čtvrtek, častým terčem náletů se ale nestává.

Chajbarský region obývá militantní skupina Laškare islamí, která je někdy spojována s pákistánským Talibanem. Mezi oběťmi jsou údajně vysoce postavení činitelé této organizace. Všechny útoky byly provedeny v údolí Tirá v průběhu několika hodin.

Tichá podpora pákistánské vlády

Od začátku roku bylo zaregistrováno už přes sto raketových útoků z bezpilotních letounů. Americké vedení se k těmto náletům veřejně nehlásí, v soukromí ale připouští, že při nich bylo zabito množství ozbrojenců včetně významných vůdců Al-Káidy. Podle kritiků však při nich přicházejí o život i nevinní civilisté, což často vede k tomu, že místní obyvatelé podporují povstalce.

Pákistánská vláda odsuzuje americké útoky bezpilotními letouny jako porušení svrchovanosti Pákistánu, předpokládá se však, že neoficiálně je podporuje, zejména pokud se zaměřují na ozbrojence, kteří bojují proti vládě v Islámábádu.

Související