Súdánský prezident Umar Bašír byl nařčen, že zpronevěřil až devět miliard dolarů (více než 171 miliard korun) ze státních fondů. Peníze prý převedl na zahraniční účty. Vyplývá to z uniklé pošty amerických diplomatů, kterou průběžně zveřejňuje server WikiLeaks. Z dokumentů tentokrát citoval britský list The Guardian. Hlavní žalobce Mezinárodního trestní soudu (ICC) podle nich americkým činitelům sdělil, že velká část těchto peněz se může skrývat v londýnských bankách. Súdán nařčení odmítá.

Kontroverzního súdánského prezidenta haagský tribunál stíhá kvůli obvinění ze zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a genocidě v souvislosti s násilnostmi v západosúdánském regionu Dárfúr.

Podle žalobce ICC Luise Morena-Ocampa může mít velkou část peněz na účtech britská banka Lloyds Banking Group, nebo alespoň o jejich osudu může vědět. Banka jakoukoli souvislost se súdánským prezidentem popřela.

Z křižáckého rytíře na zloděje

"Ocampo naznačil, že kdyby byla Bašírova skrýš odhalena (sumu určil na devět miliard dolarů), změnilo by to súdánské veřejné mínění o něm (Bašírovi) z ´křižáckého rytíře´ na zloděje," uvádí se podle zpravodajského serveru BBC v jedné depeši amerického činitele.

Žalobce prý s Američany o této věci jednal několik dní před tím, než ICC v březnu 2009 vydal na Bašíra zatykač. Pokud je tvrzení o Bašírově jmění pravdivé, potom by podle korespondentů BBC v londýnských bankách ležela částka odpovídající asi desetině súdánského ročního hrubého domácího produktu.

Mluvčí súdánské vlády nařčení označil za další důkaz snahy ICC diskreditovat Chartúm.

Podle OSN si konflikt v Dárfúru od roku 2003 vyžádal přes 300.000 mrtvých, kolem 2,5 milionu lidí muselo opustit domovy. Súdánská vláda tvrdí, že v konfliktu nezemřelo víc než 10.000 lidí.

Související