Zimní počasí nadále omezuje provoz na mnoha letištích v Británii, Francii a hlavně v Německu. Nejpostiženější je letecká křižovatka ve Frankfurtu nad Mohanem, kde muselo být do odpoledne zrušeno 560 letů plánovaných na neděli, tedy už více než každý třetí. Mezi nimi i většina spojů s Prahou, další vypadnou v pondělí. Letiště v Praze Ruzyni zrušilo letecká spojení nejen s Německem a Británií, ale také s Paříží a odpoledne navíc i s Amsterodamem a Bruselem. Tento stav podle oficiálního sdělení letiště potrvá nejméně do 21:00.

Podle Mariky Janouškové z tiskového odboru Letiště Praha bylo v Ruzyni od sobotního odpoledne zrušeno přes 40 letů. Pražské spoje v neděli nelétaly mezi Frankfurtem, Londýnem a Paříží. "Odpoledne se k těmto problémovým destinacím přidal také Amsterodam a Brusel," řekla ČTK Janoušková.

Spoje s Prahou zrušilo také letiště v Düsseldorfu. Výpadky hlásí rovněž Mnichov, Hamburk nebo berlínský Tegel, žádný z tamních letů do Prahy a z české metropole ale zatím rušení nepostihlo.

"Letové plány jsou zcela přeházené," komentovala současnou situaci na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem jeho mluvčí. V odletových halách podle ní čekají stovky cestujících vyhlížejících svůj let. Příznivou zprávu pro ně ale neměla. "O uvolnění situace nemůže být ani řeč, očekáváme další sněžení," dodala. Podle meteorologů by mělo přijít odpoledne.

Mnichovské letiště zrušilo 50 letů

Podle internetových stránek frankfurtského letiště zrušila odtud společnost Lufthansa čtyři své lety do Prahy plánované na neděli a stejný počet spojení z Prahy do Frankfurtu. Kolem 11:30 byl stále v plánu jeden let z Prahy a jeden do ní Českých aerolinií a po jednom letu v obou směrech Lufthansy.

Zatím beze změn, co se týká spojení s českou metropolí, zůstával ve stejné době letový plán mnichovského letiště. Oba lety z Prahy, které mají v hlavním městě Bavorska přistát odpoledne, jsou stále v plánu. Jinak tamní letiště v neděli kvůli sněhu zatím anulovalo kolem 50 letů. Čtyřicet jich vypadlo v Hamburku, tras do Prahy a z ní se to ale zatím nedotklo. Stejná byla kolem 11:30 situace i na letišti v západoněmeckém Düsseldorfu.

Francouzská civilní správa požádala letecké společnosti, aby zrušily čtvrtinu nedělních plánovaných letů na letišti Roissy-Charles de Gaulle mezi 8:00 a 16:00 SEČ. Uzavřeno kvůli hustému sněžení bylo několikrát i letiště Ferihegy v Budapešti, zpoždění nebo zrušení letů hlásila i další letiště, například v Itálii, Nizozemsku, Španělsku a Skandinávii.

Londýnské Heathrow bude zavřené až do pondělí

Kvůli sněhu nebude letiště Heathrow ani v neděli přijímat žádné lety. Odletů z londýnského letiště má být jen pár. Podle oficiálních stránek letiště se nyní vše připravuje k tomu, aby v pondělí mohl být obnoven normální provoz.

Ruzyňské letiště hlásí dosud 22 zrušených letů všech leteckých spojení s londýnským Heathrow a frankfurtským letištěm a zpoždění příletů z Paříže kvůli špatnému počasí.

Podle předpovědi počasí by se v neděli měla povětrnostní situace na jihu Anglie postupně uklidnit, ale nadále má hustě sněžit na severovýchodě Anglie a ve východním Skotsku, kde může napadnout až 20 centimetrů čerstvého sněhu.

Zhruba 5200 pasažérů v sobotu muselo kvůli pozastavení provozu na Heathrow i problémům dalších letišť neplánovaně přistát v Paříži a strávit tam noc.

Celkem 2500 lidí bylo ubytováno v hotelích, pro ostatní se našel nocleh v tělocvičnách nedaleko letiště Roissy-Charles de Gaulle nebo jim byly poskytnuty matrace, aby se mohli vyspat přímo na letišti.

Související