Bělorusové v neděli volí novou hlavu státu. O nejvyšší státní funkci se sice uchází devět kandidátů opozice, ale očekává se, že s přehledem opět zvítězí dosavadní prezident Alexandr Lukašenko. Pokud se předpoklady potvrdí, získá Lukašenko, který je u moci již od roku 1994 a který je na Západě označován za posledního diktátora v Evropě, již čtvrtý mandát na dalších pět let. Místní opozice již předem označila volby za zmanipulované a chystá na podvečer v Minsku demonstraci.

Podle agentury Reuters bude pro mezinárodní společenství, jehož 400 pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na hlasování dohlíží, důležitý zejména průběh voleb a Lukašenkův postoj při případných protestech opozice v této desetimilionové zemi.

také Evropská unie se bude podle průběhu voleb se bude rozhodovat, zda znovu zavést sankce proti režimu. Pokud unie volby ohodnotí jako svobodné a spravedlivé, mohla by Bělorusku naopak nabídnout pomoc ve výši tří miliard eur (75 miliard korun).

Krátce před volbami získal Lukašenko podporu Moskvy i přesto, že vztahy obou zemí nebyly v poslední době nejlepší. V minulém týdnu se však šestapadesátiletému vládci z Minska podařilo s Moskvou uzavřít novou smlouvu o cenách ruské ropy a plynu, která podle Reuters napomohla opětovnému sblížení.

Opozice bude demonstrovat

Téměř nikdo nepochybuje o vítězství dosavadního běloruského prezidenta, který v předchozích volbách získával kolem 80 procent hlasů. Opozice se nedokázala shodnout na společném protikandidátovi a pro řadu voličů zůstávají její reprezentanti prakticky neznámými. "Nechci hlasovat pro Lukašenka, ale nevím nic o těch ostatních," řekla čtyřiatřicetiletá učitelka Olga těsně předtím, než odvolila.

Opozice považuje prezidentské volby za již předem zmanipulované. Jeden z hlavních opozičních protikandidátů a šéf opozičního hnutí Mluv pravdu! Uladzimir Njakljajev vyzval své stoupence k protestním akcím, které mají začít na centrálním náměstí v Minsku nedaleko prezidentského paláce po uzavření volebních místností ve 20:00 místního času (19:00 SEČ).

Bezpečnostní síly ale již varovaly, že tvrdě zasáhnou proti jakémukoli pokusu vystupňovat napětí během prezidentských voleb. Shromáždění, které nebylo povoleno, budou považovat za trestný čin.

Související