Bývalá ukrajinská premiérka Julije Tymošenková byla v pondělí obviněna ze zneužití moci. Po výslechu, ke kterému se dostavila, prokuratura oznámila, že někdejší ministerská předsedkyně musí zůstat k dispozici vyšetřovatelům a nesmí opustit Kyjev. Oznámila to ukrajinská generální prokuratura.

Tymošenková vede největší opoziční stranu Vlast, ale není poslankyní ukrajinského parlamentu a nepožívá imunity. Po ministrech hospodářství, vnitra a životního prostředí je už čtvrtou představitelkou bývalé ukrajinské vlády, kterou justice stíhá. Opozice to označuje za politicky motivované pronásledování.

Tymošenková je obviněna z údajného zneužití fondů ve výši kolem 300 milionů dolarů (asi 5,7 miliardy korun), které Ukrajina získala loni za prodej nevyužitých emisních povolenek Japonsku.

Prezident Viktor Janukovyč, politický oponent Tymošenkové, který ji porazil v letošních prezidentských volbách, už dříve prohlašoval, že peníze utržené za povolenky nebyly využity, jak náleží. "Rozkradli to," tvrdil.

Související