Režisér Džafar Panahí, který se hlásí k íránské opozici, byl odsouzen na šest let vězení. Souzen byl za protirežimní film týkající se událostí po loňských prezidentských volbách. Vypukly po nich největší demonstrace od islámské revoluce, při kterých přišlo o život osm desítek lidí.

Panahího advokátka, citovaná agenturou AFP, v pondělí uvedla, že součástí rozsudku je zákaz filmování a vycestování ze země na 20 let. "Pan Panahí byl odsouzen k šestiletému vězení za účast na shromážděních a za šíření protirežimní propagandy. Na 20 let má zákaz točit filmy, psát scénáře, cestovat do ciziny a poskytovat místním i zahraničním sdělovacím prostředkům rozhovory," sdělila Faríde Ghejratová. Na odvolání proti rozsudku má 20 dní.

Režisér Panahí je nejznámějším íránským filmařem v zahraničí. Zatčen byl v březnu a po 88 dnech byl propuštěn na vysokou kauci dosahující v přepočtu přibližně čtyř milionů korun. Ve vazbě držel hladovku, jíž protestoval proti podmínkách, v nichž byl zadržován, a jíž si vynutil propuštění na kauci.

Filmař získal oceněný na filmových festivalech v Chicagu, Cannes a Berlíně. Mezinárodní filmový festival Berlinale s ním počítal pro svůj příští ročník do poroty. Měl být členem poroty na letošním filmovém festivalu v Cannes, ale kvůli zákazu vycestovat nepřijel. V Íránu se Panahí zúčastnil loňských protivládních protestů. Opozice si myslí, že výsledek prezidentských voleb byl zmanipulován. Několik stovek lidí bylo při demonstracích zatčeno a mnozí stanuli podobně jako Panahí před soudem.

Ve vězení je také advokátka Nasrín Sotudíová, která některé členy opozice zastupovala. Čelí obvinění z ohrožení bezpečnosti státu a drží hladovku. 

Nositelka Nobelovy ceny za mír, právnička a kritička íránského režimu Šírín Ebadíová v pondělí v Ženevě žádala o propuštění své kolegyně. Podle ní je Sotudíové život ohrožen. Ebadíová shromáždila několik stoupenců před ženevským sídlem OSN, ale počtem je převýšili přítomní novináři. Podle Ebadíové věznění Sotudíové odporuje íránskému zákonu. Zatčena byla 4. září a je prý držena na samotce.

Související