Mezi nejpopulárnější symboly Vánoc v Německu patří ochranovská hvězda. Pětadvaceticípá svítící ozdoba během adventu zkrášluje okna a průčelí mnohých domů, nechybí snad na žádném z velkých vánočních trhů a jeden obří exemplář letos dokonce zdobil sídlo kancléřky Angely Merkelové.

Mezi Čechy ale není tato symbolická betlémská hvězda příliš známá, přestože saský Ochranov (německy Herrnhut) leží kousek od českých hranic a české země jsou s jejím vznikem bezprostředně spjaty.

Dnešní zhruba třítisícové městečko v Horní Lužici založili v 18. století členové evangelické Jednoty bratrské, kteří kvůli víře uprchli z Čech a Moravy před pronásledováním katolickou církví. Na panství hraběte Zinzendorfa vybudovali obec, odkud se vydávali na misijní cesty do celého světa. Doma zanechávali své děti, které vyrůstaly a vzdělávaly se v internátech jednoty.

Dekorace? Kdeže, původně školní pomůcka

Právě zde se v 19. století zrodila vánoční dekorace, kterou ochranovská manufaktura dodnes s úspěchem exportuje po celé zeměkouli.

Na počátku ale nešlo o obchodní artikl, nýbrž o pedagogickou pomůcku. Údajně první vánoční hvězdu - tehdy ještě tvořenou 110 cípy - složil v roce 1821 jeden z vychovatelů na oslavu 50. výročí založení internátu v nedalekém Nízkém (Niesky). Učitelé ji poté nechávali žáky vyrábět v hodinách matematiky a geometrie, aby si procvičovali prostorovou představivost.

Ve školních internátech děti misionářů zůstávaly běžně i o vánočních svátcích.

"Pochopitelně se jim stýskalo po rodičích, a tak jim hvězdy o Vánocích posílaly jako dárek a jako vzpomínku z Ochranova. Tak se hvězdy dostaly do všech zemí světa," vylíčila obchodní vedoucí ochranovské manufaktury Krystyna Heidrichová, jak se tato ozdoba rozšířila za hranice Německa. Dnes ji lze na konci roku spatřit nejen v Evropě, ale i v Severní a Latinské Americe nebo na jihu afrického kontinentu.

Symbol nevinnosti a Kristovy krve

"Hvězdy jsme už posílali i do Japonska, do Dubaje nebo do Grónska," doplnila Heidrichová ty nejexotičtější země. Za rok jich padesátka dělnic ochranovské manufaktury vyrobí okolo 200 tisíc.

S manufakturní výrobou ochranovských hvězd se začalo počátkem minulého století. Dnes se společnost Herrnhuter Sterne, vlastněná ochranovskou Jednotou bratrskou, zaměřuje výhradně na produkci a prodej vánočních hvězd. Ty dodává ve více než 60 různých variantách. Všechny jsou buď bílé, červené, nebo žluté, případně tyto barvy kombinují.

"Ta úplně první hvězda byla bílo-červená. Bílá představuje nevinnost a červená je Kristova krev, to má původ v ochranovské jednotě. Obě to jsou také tradiční vánoční barvy, stejně jako žlutá," vysvětlila Heidrichová, proč právě tyto tři barvy. Jiné barevné provedení na originálních hvězdách není a prý ani nebude. "Nechceme, aby se z toho stal kýč nebo výzdoba na párty, ale uklidňující hezká vánoční dekorace," tvrdí obchodní šéfka ochranovské manufaktury.

Související