Počet obyvatel USA vzrostl na 308,7 milionu, ukázaly to v úterý zveřejněné výsledky sčítání lidu. Od roku 2000 přibylo Spojeným státům 9,7 procenta obyvatel. Tempo růstu populace je ale nejnižší od 30. let, uvedla agentura AP.

Nejvíc obyvatel přibylo ve státech na jihu a jihovýchodě USA. Tento region, označovaný jako Jih, byl přitom už v roce 2000 nejlidnatější ve srovnání se Severovýchodem, se Středozápadem a se Západem. Na Severovýchodě naopak přibylo proti roku 2010 nejméně lidí.

Nejlidnatějším z amerických států zůstává Kalifornie, kde podle sčítání žilo k 1. dubnu 37,2 milionu obyvatel. Největší přírůstek obyvatel proti předchozímu sčítání vykázal Texas, kde přibylo 4,3 milionu lidí a nyní jich zde žije 25,1 milionu.

Výsledky sčítání rozhodnou o rozdělování federálních finančních prostředků. Poslouží také k úpravě politických okrsků pro volby do Sněmovny reprezentantů v příštích deseti letech, neboť poslanecké mandáty se mezi jednotlivé státy rozdělují podle počtu jejich obyvatel.

Křesla tak získají například Texas, Arizona či Florida, naopak je ztratí například Illinois. Přesná demografická data poskytne statistický úřad jednotlivým státům v únoru a v březnu, aby mohly překreslit volební okrsky.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs k výsledkům sčítání řekl, že prezident Barack Obama neočekává, že by údaje měly "obrovský praktický dopad" na americkou politiku. AP nicméně podotkla, že nejrychleji roste počet obyvatel především ve státech, kde mají tradičně silnější podporu republikáni. Obama byl zvolen za demokraty.

Související