Letecké společnosti v pátek kvůli zimnímu počasí opět zrušily několik letů mezi Prahou a některými evropskými městy. Omezení se týká zejména spojení s Paříží, Bruselem a Düsseldorfem. Německo a Británie hlásí problémy hlavně na železnici, zatímco Francie, Irsko a Belgie hlavně v letectví. Kvůli dopolední hromadné nehodě bude nejméně do 18:00 uzavřena německá dálnice A17 z Drážďan směrem na Prahu.

Nejvíce rozmary počasí postihly spojení Prahy s Paříží. Lety mezi metropolemi byly rušeny hlavně kvůli mrazivému počasí na letišti Roissy-Charles de Gaulle, které podle BBC dorazit nejdříve v pondělí. Na 2000 osob bylo evakuováno z terminálu 2E z obavy před propadnutím střechy, na které se vytvořila vrstva asi 60 centimetrů sněhu. Letiště zrušilo 400 z dnešních předpokládaných 1160 letů, což se dotklo 60.000 cestujících. Mnoho lidí tak nebude slavit Vánoce na plánovaném místě.

Letecké společnosti zrušily také plánovaný odlet z Prahy do Bruselu, odvolány byly i některé lety německých aerolinek do Düsseldorfu. Na samotném pražském letišti je provoz plynulý a situace není nijak dramatická, potvrdila uprostřed dne ČTK mluvčí letiště Michaela Lagronová.

Uzavření letiště v Dublinu postihlo 40 tisíc lidí

Zatímco provoz na britských letištích se oproti minulým dnům vrací k normálu, nové sněžení vyvolalo chaos na mnoha letištích v Belgii a ve Francii, kde byly ale vypravovány všechny vlaky a zpoždění měly jen některé soupravy na jihu země. Problémy má i Irsko, kde uzavření letiště v Dublinu postihlo na 40.000 cestujících. Severoirská letiště hlásila zpoždění všech letů, uvedla BBC.

"Je to opravdu hrozné. Zůstaly zablokovány tisíce cestujících, kteří jsou unavení a stresovaní, což je v této roční době naprosto pochopitelné," řekla mluvčí dublinského letiště, kde se jen za poslední noc muselo odhrnout na 120.000 tun sněhu.

Nečekaný příchod kruté zimy zabíjí v Irsku i krávy, ovce a prasata, také mladé lososy v rybích farmách, poznamenala AP.

Především severovýchodní Anglii a ve východním a severním Skotsku se kvůli silnému sněžení mělo rušit až 25 procent vlakových spojů. Úřady varovaly, že použít železnici se chystá hodně lidí a že je třeba si dělat předem rezervace. V Británii klesne večer teplota až na mínus 15 stupňů celsia, uvedla zpravodajská stanice BBC.

Problémy na německých kolejích i silnicích

V Německu byla po několik hodin zcela uzavřena železniční trať mezi Berlínem a Hannoverem. Kolem půl osmé ráno se daly do pohybu vlaky ve směru od Berlína, v protisměru je však trasa zablokovaná pěti rychlovlaky ICE. Soupravy na trati uvízly kvůli namrzlému elektrickému vedení. Úřady označily dopravu na západě země za ochromenou, hlášeny jsou zde stovky dopravních nehod.

Chaos v silniční a železniční dopravy hlásí i Belgie. V noci zde spadlo kolem 15 centimetrů nového sněhu. V Bruselu a dalších městech přestaly jezdit autobusy a taxíky. Ráno bylo v zemi na 500 kilometrů zacpaných silnic. Úřady opět zakázaly nákladním autům nad 7,5 tuny, aby jezdily na hlavních silničních tepnách.

Vánoce nejspíš nestráví doma mnoho z těch, které zastihla sněhová bouře při návštěvě dánského ostrova Bornholm. Policie vyzvala lidi, aby nevycházeli. Návštěvníci strávili noc na dnešek ve vojenských a školních ubytovnách. Tři lidé se podle BBC pohřešují.

Pozor na laviny v Alpách

V tyrolských Alpách varují meteorologové před značným nebezpečím lavin. Doufají ale, že hrozbu utlumí očekávané ochlazení a výrazný pokles teplot.

Sever Itálie naopak sužují lijáky, které vyvolaly záplavy v Benátkách a okolí, kde někteří lidé opustili ze strachu ze stoupající vody svá obydlí.

Související