Spoluzakladatel internetového serveru WikiLeaks Julian Assange údajně podepsal smlouvu na autobiografii za 1,2 milionu eur (více než 30 milionů korun). Assange to prohlásil v rozhovoru, který v neděli zveřejnil britský list Sunday Times. Dodal, že získané peníze mu mají pomoci hájit se proti obvinění ze sexuálního obtěžování, které proti němu podaly dvě ženy ve Švédsku.

"Nechci tuhle knihu psát, ale musím," řekl. "Už jsem utratil 200.000 liber na právní výdaje a potřebuju se hájit i udržet WikiLeaks v chodu," dodal. Jeho americký vydavatel Alfred A. Knopf podle něj zaplatí za knihu 600.000 eur a dalších 380.000 eur vynese v Británii smlouva s Canongate. Do celkové sumy 1,2 milionu eur mají přispět peníze z dalších trhů.

WikiLeaks se v poslední době dostal do středu světové pozornosti zveřejňováním tajných depeší amerických diplomatů. Dříve server publikoval například tajné dokumenty z válek v Iráku a Afghánistánu.

Assange, který byl v Británii zadržen a 16. prosince propuštěn na kauci, v současnosti čeká na rozhodnutí britského soudu o vydání do Švédska, soudní jednání má začít 7. února 2011.

Švédská justice chce Assange vyslechnout v souvislosti s obviněním ze sexuálních deliktů, kterých se údajně dopustil v létě. Krom této záležitosti, kterou někteří analytici považují za vykonstruovanou, ale musí Assange řešit také finanční problémy, do nichž se server WikiLeaks dostal.

Společnosti Visa a MasterCard, stejně jako internetový platební server PayPal zablokovaly převody finančních darů pro WikiLeaks, za což si od Assange vysloužily obvinění, že jsou "nástroji americké zahraniční politiky". Všechny transakce ve prospěch WikiLeaks zablokovala také největší americká banka Bank of America.

Související