Kvůli přívalům sněhu nebo mrazivému počasí v západní Evropě, Spojených státech a Rusku muselo být v pondělí na pražském ruzyňském letišti zrušeno zatím sedm letů. ČTK to sdělilo Letiště Praha. Doplnilo, že počet zrušených letů se může dále zvýšit, protože do postižených destinací jsou naplánované další spoje.

Zrušeny byly plánované přílety a odlety do Moskvy a do Štrasburku kvůli uzavřeným letištím v cílových destinacích. Ráno neodletěla linka do ruské Samary a zrušen byl let společnosti Delta Air Lines do New Yorku ve 13:00.

V USA tisíce domácností bez proudu

Kalamita v podobě sněhové bouře s vánicí, hromy a blesky ochromila východní pobřeží USA. Vichr na některých místech dosahoval rychlosti skoro 90 kilometrů v hodině a zemi pokrylo přes 60 centimetrů sněhu. Newyorská letiště Johna F. Kennedyho a LaGuardia a také letiště Newark v New Jersey zrušila během pondělí 2000 letů, což narušilo leteckou dopravu do Chicaga i Atlanty a také mezinárodní lety do Paříže, Londýna a na některá německá letiště.

Pohotovost před vichrem vyhlásily úřady od obou Karolín na jihu po státy Nové Anglie na severu. Mimořádný stav byl vyhlášen v Severní Karolíně, Virginii, Marylandu a New Jersey. V New Yorku, Filadelfii a Bostonu vyhlásili sněhovou pohotovost. Na hlavních silničních tazích se v těchto městech nesmí parkovat a občanům se doporučuje vyhnout se silnicím.

V New Yorku vyrazilo do ulic bojovat s přívaly sněhu na 2400 pracovníků technických služeb, kteří pracují ve 12hodinových směnách. Úřady doporučují obyvatelům, aby raději zůstali doma. Řada obchodů a úřadů vůbec neotevřela.

Město New York zasáhlo několik poruch elektrického vedení. V Queensu a na Long Islandu a také v Connecticutu zůstalo bez proudu na 20 tisíc lidí. V Massachusetts bylo v neděli večer bez proudu 60 tisíc lidí. Ačkoli bouře postihla značnou část východního pobřeží USA, oblast hlavního města Washingtonu zůstala ušetřena.

V Atlantě oslavili Vánoce na sněhu poprvé za 128 let. Bouře zasáhla také atlantické pobřeží Kanady.

Vichr v pondělí ráno místního času (odpoledne SEČ) zasáhl také východní pobřeží Kanady. V provincii Nové Skotsko zůstalo bez proudu 27.000 domácností a v Novém Brunšviku na 11.000 odběratelů. Zřejmě nejhorší situace je v Novém Brunšviku, který vichry bičují rychlostí až 100 kilometrů v hodině. Sníh a ledovka ochromily silniční a leteckou dopravu, letadla nabírají zpoždění.

Bilance mrazů: Polsko hlásí 127 obětí

Týmy ruských hasičů a energetiků v pondělí pokračovaly v opravách dálkového elektrického vedení, které během víkendu na mnoha místech centrálního Ruska neuneslo váhu sněhu a ledu. Přes ujištění úřadů o brzké obnově dodávky proudu jsou stále ještě desítky tisíc lidí bez elektřiny a bez tepla. Chaos přetrvává i na moskevském letišti Domodědovo, kde je podle médií situace kritická. Mnozí cestující na letišti tráví už třetí den. Podle agentury Interfax se na letišti dál situace zhoršuje, tisíce lidí stále marně čekají na svůj spoj. Jen v pondělí jich bylo zrušeno víc než 200.

V neděli bylo v okolí Moskvy a Nižního Novgorodu bez proudu přes 400 tisíc lidí. Teploty kolísající kolem nuly a mrznoucí déšť způsobily vážné potíže v dopravě, stovky letů byly odvolány, hodinová zpoždění vykazovaly dálkové železniční spoje. 

V současné době je v okresech přiléhajících k hlavnímu městu bez proudu stále ještě na 50 tisíc lidí. Meteorologové varují, že počasí na zlepšení situace mnoho nadějí nedává.

V Evropě se sice poněkud zmírnily dopravní problémy, zima však kontinent neopustila. V Polsku si mrazy dosud vyžádaly 127 lidských životů. Oběťmi jsou především bezdomovci, kteří bývají často pod vlivem alkoholu. Loni tu zima zabila 298 lidí. Teploty po nepatrném vzestupu ve čtvrtek a v pátek znovu v mnoha regionech země poklesly pod deset stupňů Celsia. V Gdaňsku na severu Polska je již třetí den po sobě několik set domácností bez elektřiny. Kabely elektrického vedení se pod tíhou sněhu zpřetrhaly, uvedly místní úřady.

Také v Německu, zejména na severu země museli řidiči počítat se zledovatělými silnicemi. V Dolním Sasku na jihovýchodě země se lámaly stromy pod tíhou sněhu a blokují silnice. Dálnice A1 z Hamburku ve směru na Brémy byla v pondělí dočasně zablokována po havárii kamionu na náledí. Německá uzlová letiště ve Frankfurtu a Düsseldorfu nemají větší problémy, lety ruší jen kvůli potížím v cílových destinacích.

Související