Karlovy Vary chtějí oživit už téměř devět uzavřenou výletní restauraci Svatý Linhart v lázeňských lesích, která patřila kdysi k hojně navštěvovaným turistickým cílům. Existují dva projekty na záchranu objektu a počet případných zájemců se město ještě pokusí rozšířit oznámením o pronájmu restaurace. ČTK o tom informoval primátor Petr Kulhánek (KOA). 

Jednou z možností, jak opět přilákat do Linhartu lidi, je vytvoření nového ekologického vzdělávacího střediska. Kromě veřejnosti by ho využívala hlavně školní mládež k fakultativním návštěvám spojeným s vycházkami do okolí, uvedl primátor. Městská organizace Lázeňské lesy zase uvažuje o zřízení jakési obory kolem restaurace. V obou případech by byl podle primátora Kulhánka objekt přístupný také pro občerstvení turistů.

Magistrát bude zvažovat, jaká varianta by byla nejvhodnější. Je možné, že se po zveřejnění záměru objekt pronajmout objeví i další projekt. Každopádně je nezbytné situaci bývalé výletní restaurace vyřešit, dokud se nerozpadne, poznamenal Kulhánek. Město do nemovitosti neinvestuje. Menší částky vydalo jen na zajištění objektu proti vniknutí a poškození. V minulosti jednalo o prodeji, ale nakonec nebyl realizován.

Pohled do hlavní lodě kostela sv. Linharta

Poblíž restaurace najdete zbytky staveb původní osady Obora, která se nacházela na území královského loveckého revíru hradu Loket. Na tomto území byl v roce 1246 vysvěcen kostel sv. Linharta, jehož ruiny zde stojí dodnes. Nově založené městečko u vřídla Wary lákalo obyvatele Obory, kteří postupně přesídlili k horkým pramenům. Lokalita je volně přístupná a pěšky bez námahy dostupná z Karlových Varů i od nádraží z Březové. Přístupná je i vozidlem, které můžete zaparkovat právě u restaurace.

Obdobný problém řeší magistrát v případě výletní restaurace Goethova vyhlídka. Má nájemce, ovšem pro veřejnost je také uzavřená. Podle mluvčího města Jana Kopála se radní zabývali žádostí nájemce o prodloužení lhůty k předložení investičního projektu, jenž měl být hotový v srpnu. "Rada vyhověla a nájemce má dodat projekt do 15. března. Podmínkou je, že uhradí do konce roku pokutu za nepředložení projektu ve stanoveném termínu," dodal mluvčí.

Goethova rozhledna

Výstavba výletní restaurace Goethova vyhlídka s 42 metrů vysokou cihlovou rozhlednou s vyhlídkovou plošinou byla uskutečněna díky karlovarské spořitelně, jež v roce 1888 uvolnila na stavbu 20 tisíc zlatých. Karlovarští radní se rozhodli pro projekt vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Stavba honosné výletní novogotické budovy trvala deset měsíců a její rozpočet dosáhl částky 35 tisíc zlatých. Restaurace s rozhlednou byla slavnostně otevřena 21. července 1889 a na počest předchozí návštěvy princezny Stefanie dostala věž jméno Stefaniewarte – Vyhlídka korunní princezny Stefanie.