Dopravní situace na severovýchodě Spojených států se po dvoudenní sněhové bouři vrací k normálu. Hlavní newyorská letiště obnovují provoz, tisíce lidí ale budou čekat na náhradní spoj ještě několik dní. Naproti tomu v Moskvě zůstává situace na letištích kritická. Největší vzdušné přístavy Domodědovo a Šeremeťjevo odbavují jen část letů a zpoždění a odklady se dotkly už 20.000 pasažérů. Letiště v Praze Ruzyni úterní spoj z Moskvy zrušilo.

Na Šeremeťjevu v Rusku se pracovníkům letiště nedostává rozmrazovací tekutina určená k rozpuštění ledové krusty, kterou mrznoucí déšť vytvořil na přistávacích drahách. Letiště proto vypravuje jen asi polovinu spojů.

Uvízlým cestujícím však docházejí nervy. Rozzuření pasažéři v úterý zbili pracovníky ruských aerolinek Aeroflot, zaměstnanci se proto nyní bojí s pasažéry vůbec jednat a stěžují si, že letiště nezajistilo dostatečnou bezpečnostní službu.

Kvůli kritické situaci na moskevských letištích pověřil ruský prezident Dmitrij Medveděv ruského generálního prokurátora, aby jejich fungování přezkoumal.

Komplikace se nevyhnuly ani dalším ruským letištím. Například z Domodědova odstartovalo asi 150 letadel, za běžného provozu to přitom bývá zhruba 700 spojů denně. I zde mezi cestujícími, kteří na letišti uvízli, vypukly první násilné spory. Situaci podle rádia Echo Moskvy ještě zhoršuje skutečnost, že letištní restaurace využily návalu lidí ke zdražení nabízeného jídla a pití.

Problémy v Rusku se odrážejí i v letovém řádu Ruzyňského letiště. Letiště Praha v úterý muselo zrušit let z Moskvy, linka měla v Praze přistát v 10:00 a zpět odlétat v 10:55 a neodletěl následný spoj. I další lety mezi Prahou a ruskou metropolí měly zpoždění. Se zpožděním odlétl i spoj společnosti Delta Air Lines do New Yorku. ČTK to sdělila mluvčí ruzyňského letiště Marika Janoušková.

Na odlet letadla Delty do New Yorku cestující čekali už od neděle, v úterý nakonec odstartovalo po 15:00. Úterní zhruba dvouhodinové zdržení nebylo podle Janouškové způsobeno počasím v USA, ale technickými potížemi se zavazadly.

V pondělí kvůli přívalům sněhu nebo mrazivému počasí v západní Evropě, Spojených státech a Rusku muselo být na pražském ruzyňském letišti zrušeno nejméně sedm letů, mimo jiné do Moskvy, Štrasburku nebo New Yorku.

Newyorská letiště již odbavují

Mluvčí newyorských letišť Steve Coleman televizi NY1 řekl, že za poslední dva dny bylo zrušeno na 4500 letů a že návrat k normálu potrvá dva až tři dny.

Aktuálně sice newyorská letiště Johna F. Kennedyho a LaGuardia a Newark v New Jersey již přijímají a odbavují lety a postupně uvádějí do provozu další dráhy, ale podle odborníků na leteckou dopravu budou mít aerolinky s umísťováním lidí, kteří uvízli na letištích, velké problémy. V letadlech totiž není dost volných míst, protože spoje jsou v období mezi svátky průměrně vytíženy z 90 procent.

Problémy přetrvávají i v pozemní dopravě. Na železnici mezi New Yorkem a Bostonem sice po dvou dnech znovu vyjely vlaky, společnost Amtrak ale varovala, že je nasazena jen část spojů a že se očekávají velká zpoždění.

Na silnicích se stále udržuje náledí, které společně s nízkou viditelností v bouři bylo hlavní příčinou několika dopravních nehod. Při nich zahynul jeden člověk ve státu Maine a další čtyři v Severní a Jižní Karolíně. Úřady proto doporučují řidičům, aby na namrzlé silnice vůbec nevyjížděli.

V New Yorku jezdí jen nepravidelně metro. Na tratích, které vedou nad zemí, v některých místech zamrzly výhybky. Řada strojvůdců se také kvůli sněhové kalamitě vůbec nedostala do práce.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg ale v televizi obyvatele města uklidňoval. Prohlásil, že konec světa ještě nenastal a že město si vede dobře. "Estrády na Broadwayi měly minulou noc plno. Je zde spousta turistů, kteří si užívají. Myslím, že vzkaz je, že město jde dál," řekl.

Bouře se přesunula nad Kanadu a nad východním pobřežím USA vysvitlo slunce.Teploty se nadále drží kolem bodu mrazu, oteplit by se mělo nejdřív o víkendu.

Pro děti ale sníh ve městě znamenal splnění snu, napsal deník The New York Times. V Central Parku, kde napadlo až 50 centimetrů sněhu, bylo už v pondělí vidět desítky sáňkařů i lyžařů.

Vůbec největší sněhovou nadílku na východním pobřeží USA ale dvoudenní bouře přinesla do New Jersey. Ve městě napadlo přes 80 centimetrů sněhu.

Mrazivé počasí zasáhlo i jih USA. Na Floridě našli pěstitelé citrusů námrazu na svých stromech. Mezi zemědělci panují obavy, že by mráz mohl ohrozit letošní úrodu.

 

 

Nezvykle chladné počasí panuje i v Louisianě. V New Orleans se skupina bezdomovců chtěla v noci na dnešek schovat před mrazem v opuštěném skladu. Ten ale vzplanul od ohýnku, který si bezdomovci rozdělali, a při požáru osm lidí uhořelo.

Související