Trojice hlavních letišť v Moskvě začíná opět fungovat. Počty cestujících, kteří nebyli včas odbaveni kvůli zpožděným nebo zcela zrušeným letům, úřady odhadují na několik tisíc. Podle Ruské turistické asociace jich však je až 20 tisíc.

Kalamitu odstartoval o víkendu mrznoucí déšť, který způsobil zkrat na elektrickém vedení, jenž ponořil letiště Domodědovo na 36 hodin do tmy. Ruská prokuratura začala vyšetřovat, proč selhala letištní správa. "Proč přijímali další cestující? Když světla zhasla, měli prostě zavřít," stěžoval si ministr dopravy Igor Levitin.

Na letišti Šeremetěvo nebyly odbavovány lety, protože došly zásoby kapaliny na rozmrazování letadel. Rozčilení cestující líčili rozhlasové stanici Echo Moskvy, že restaurace začaly zvedat ceny a že láhev balené vody se prodávala až za 12,50 eura.

Naštvaní cestující, kteří v úterý na Šeremeťjevu uvízli, zbili pracovníky ruských aerolinek, protože jim nebyli s to vysvětlit příčinu jejich potíží. Ochrance letiště bylo doporučeno, aby nenosila firemní uniformy a ještě více tak neprovokovala frustrované cestující. Na místo byly vyslány policejní posily těžkooděnců.

Čínští turisté, kteří na letišti uvízli, uspořádali v odbavovací hale velký protestní mítink, na němž požadovali informace o tom, co se děje a kdy budou moci pokračovat v cestě. Nikdo se prý o ně nepostaral. Až během úterního večera a středy prý cestující od leteckých společností dostali teplé jídlo a pití.

Dovolená? Na tu teď zapomeňte

Situaci na letišti ostře kritizoval také ruský premiér Vladimir Putin. Příslušné funkcionáře vyzval, aby "přestali lamentovat a začali znovu pracovat". Zakázal také všem vedoucím pracovníkům údržby a provozu letišť, aby si vzali dovolenou či neplacené volno po dobu chaosu vyvolaněho přívalem sněhu a mrznoucím deštěm.

"Bylo třeba, aby zodpovědní pracovníci byli od počátku problémů na místě, místo aby začínali slavit Nový rok," řekl v televizi. "Situace je složitá, nezáleží všechno jen na nás, ale je třeba přestat lamentovat, všichni musí pracovat," dodal. "Žádné dovolené, všichni musí být na pracovišti," zdůraznil.

Putinovi se také nelíbil způsob, jakým bylo zacházeno s cestujícími. "Jak se pracovalo s lidmi? Nijak! Letiště Domodědovo bylo bez proudu, ale lidé na něj nadále přijížděli, protože nic nevěděli. Komunikace byla nulová. Uvízlo tu přes osm tisíc lidí. Co je to za práci?" řekl podle News.ru.

Letecká společnost Aeroflot kvůli přetrvávajícím potížím v Moskvě musela ve středu zrušit přílet do Prahy v 10:00 a odlet do Moskvy v 10:50. Podle manažera pražské pobočky ruských aerolinek Olega Sirsajeva všichni postižení cestující odletí příštím letem z Moskvy ve 12:35 a z pražského letiště v 13:35.

Stamilionové škody

Problémy v dopravě přetrvávají i v New Yorku. Starosta New Yorku Michael Bloomberg přiznal, že rozsah sněhové kalamity je horší, než se původně myslilo.

Kromě sněhu blokují mnoho silnic i auta, která řidiči během sněhové bouře nechali stát na cestě. Městskou hromadnou dopravu se podařilo částečně uvést do provozu. V úterý ale stále ještě nefungovaly dvě linky metra, stejně jako řada autobusových linek.

Potíže kvůli sněhu mají i vozy záchranné služby, přes 200 jich uvízlo cestou k pacientům nebo do nemocnice. Vedení města už vyzvalo Newyorčany, aby volali pohotovost jen v případě, že bude v ohrožení jejich život.

Úřady rovněž oznámily celkový dopad sněhové kalamity na leteckou dopravu. Na letištích Johna F. Kennedyho a LaGuardia v New Yorku a Newark v New Jersey bylo zrušeno téměř 10.000 spojů. Letecké společnosti odhadují vzniklé škody až na 100 milionů dolarů.

 

Související