Úvěry pro evropské firmy jsou poprvé od vypuknutí hospodářské krize v roce 2008 dražší než úvěry pro firmy ze Spojených států. Píše o tom ve středu deník Financial Times s odvoláním na studii finanční skupiny Bank of America Merryl Lynch. V ceně úvěrů se negativně odráží dluhová krize v eurozóně.

Evropské firmy získávaly úvěry historicky za výhodnějších podmínek než jejich američtí konkurenti. Situace se ovšem obrátila letos v listopadu, kdy eurozóna schválila finanční pomoc pro Irsko. "Evropský trh s úvěry bude podle nás v příštích měsících soupeřit s trhem v USA. Problémy na periferii (Řecko, Portugalsko, Irsko či Španělsko) s Novým rokem neodejdou," uvedl Teo Lasarte z Bank of America Merryl Lynch.

Evropské firmy k 21. prosinci platily průměrnou přirážku nad vládní sazby ve výši 1,89 procentního bodu, ve Spojených státech to bylo 1,69 procentního bodu. Rozdíl ve výši 0,20 procentního bodu mezi evropskými a americkými společnostmi je přitom nejvyšší v historii.

Nejhorší situace v EU je v zemích, které dlouhodobě bojují s nedůvěrou investorů. Pro řadu firem ze Španělska či Itálie je získávání úvěrů na trzích již tak drahé, že je pro ně prakticky nemožné takto postupovat. Jednou z nejhůře zasažených firem je italský energetický gigant Enel, který bojuje s dluhem, který vytvořil před třemi lety při koupi španělské energetické skupiny Endesa.

Enel odmítl v minulých týdnech kvůli rostoucím nákladům na získávání úvěrů ve Španělsku splnit závazky ve výši několika miliard eur, přičemž agentura Moody´s pohrozila snížením ratingu společnosti.