V Dánsku byli ve středu zatčeni čtyři lidé podezřelí z přípravy teroristického útoku. Pátého člena skupiny zadržela policie v sousedním Švédsku. Dánský ministr spravedlnosti Lars Barfoed označil chystaný útok za dosud nejvážnější teroristickou hrozbu v Dánsku. 

"Je hrozné, že skupina militantních islamistů zjevně měla konkrétní plány na provedení velmi vážného teroristického útoku v Dánsku," prohlásil Barfoed. Zdůraznil však, že obecné riziko útoku proti jednotlivým Dánům zůstává jen velmi malé.

Podle PET chtěli podezřelí v kodaňské redakci Jyllands-Posten pozabíjet co nejvíc lidí, kteří budou zrovna v práci. "Odvrátili jsme bezprostředně hrozící teroristický útok," prohlásil ředitel PET Jakob Scharf. Zásah byl podle něj výsledkem "dlouhodobého sledování". Neupřesnil, kdy přesně se měl atentát uskutečnit. Některé zadržené však označil za "militantní islamisty s vazbami na mezinárodní teroristické sítě". Nevyloučil případná další zatýkání.

Tři muži zadržení v Dánsku přijeli do země v noci na dnešek ze Švédska, kde dlouhodobě žili. Všichni tři měli švédské občanství, ale jeden z nich ve věku 44 let pocházel z Tuniska a další ve věku 29 let z Libanonu. Dalším byl třicetiletý muž. Čtvrtý zadržený byl šestadvacetiletý irácký uprchlík, který v Kodani žádal o azyl. U zadržených policisté našli automatickou zbraň s tlumičem a municí.

Souběžně s akcí dánské policie zatkli pátého člena údajné teroristické skupiny i švédští policisté. Byl jím švédský občan tuniského původu.

Před dvěma týdny odpálil sebevražedný atentátník nálož v centru Stockholmu, výbuch ale zabil jen jeho. Útočník tvrdil, že svým činem reaguje na švédské angažmá v Afghánistánu a na karikatury švédského kreslíře Larse Vilkse. Ten zpodobnil Mohameda s tělem psa.

"Podle dosavadních poznatků neměly zadržené osoby žádné spojení se sebevrahem z 11. prosince ze Stockholmu," řekla agentuře AFP k tomu mluvčí švédské tajné služby Säpo Katarina Sevciková.

Zástupce muslimské rady v Dánsku Zubair Butt Hussain označil plán zadržených za "krajně znepokojivý". Muslimská rada "zcela odmítá každý akt násilí bez ohledu na důvody a motivaci, které mohou stát v pozadí", řekl podle agentury AP.

Deník Jyllands-Posten byl kvůli karikaturám už několikrát terčem útoku. Naposledy letos v září byl zadržen Čečenec, kterému v rukou předčasně vybuchl dopis s náloží určený listu. V září rovněž byli zadrženi tři Kurdové podezřelí z příprav atentátu proti listu. Také autor karikatur Kurt Westerwaard v minulosti těsně unikl útoku.

Související